Estetik amaçlı yapılan uygulamalarda bazen tek başına, bazen de yardımcı işlem olarak en sık uygulanan dolgu tekniği oluyor. Ciltte dolgu tekniği tek başına kullanıldığında da gayet başarılı neticeler elde edilmesini sağlayabiliyor. Örneğin yüzdeki ince çizgilerin yerini gergin bir görünüme bırakması ya da yüzün belirli bölgelerine hacim kazandırmak sıklıkla tercih edilen başarılı dolgu uygulamaları olabiliyor. Dolgu enjeksiyonu şeklinde uygulanan bu yöntemlerde hyalüronik asit bazlı olan maddeler tercih ediliyor.

Yüzde Dolgu Ne İşe Yarıyor?

Cilt kırışıklıkları ya da ciltteki yaşlanma, yüz kontürlerindeki bozukluklar yüz dolguları ile giderilebilir. Çünkü cildin altına enjeksiyon ile verilen madde, alt katmanlara kadar ulaşarak cildi destekliyor ve çökmeyi ortadan kaldırıyor. Yüzde gergin bir efekt yaratılabilir. Bu yöntem ile ağız ve burun çevresindeki hafif çizgiler de yok edilebilir. Çok belirgin olan derin kırışıklıklarda çok fazla başarı elde edilemese de, derin olmayan hafif kırışıklarda yöntem, yüz güldüren sonuçlar doğurabiliyor.

Yüz Dolgusu Yorgun Görünüme Son Veriyor!

Yaşın ilerlemesi, özellikle yanak bölgesinde hacim kaybını beraberinde getirir. Bu da kişinin yüzünde yorgun bir ifade belirmesini beraberinde getirir. İşte bu noktada devreye yüz dolgusu işlemi giriyor. Çünkü bu yöntem ile elmacık kemikleri yüzün doğal ifadesine uygun şekilde belirginleştirilebilir ya da küçültülebilir. Bu işlemin büyük bir titizlikle yapılması ise son derece mühim.

Işık Dolgu Cildi Canlandırıyor! 

Medikal estetik alanında ameliyatsız yüz germe için yüz dolguları dendiğinde akla genellikle dolgu enjeksiyonu gelir. Oysa ışık dolgu da bu tekniklerden biridir ve cildin çok daha yenilenmiş ve genç görünmesini sağlayabiliyor. Cildin altına yapılan ışık dolgu yöntemi cildin nem tutma kapasitesini arttırıyor. Daha canlı bir cilt görünümü elde ediliyor. 3’er hafta arayla 2 ila 3 seans şeklinde uygulanan ışık dolgunun etki süresi 3 aya kadar uzayabiliyor.

Ameliyatsız Yüz Gençleştirmek Mümkün mü?

Ameliyat olmadan da daha genç bir yüz elde etmek için dolgu en çok tercih edilen metot. Çünkü yüzde dolgu pratik bir gençleşme şekli. Dolgu maddesi olarak hyalüronik asit maddesinin yanı sıra kişinin kendi vücudundan alınan yağ da kullanılabilir. Bu maddelerin kalıcılığı ise en az 6 ay ve en fazla 9 ay oluyor. Bir başka madde ile kalıcılığı 1,5 yıla kadar uzatmak mümkün. Sonuç olarak ameliyatsız gençleşme mümkün olabiliyor ve günümüzde yüz binlerce kişi bu yöntem ile çok daha genç görünmeyi başarıyor. Uygulama yenilendikçe kalıcılık süresinin uzadığını da bilmenizde fayda var.

Dolgu Hangi Bölgelere Uygulanabilir?
  • Üst yanaklar
  • Gözyaşı oluğu
  • Alın
  • Dudak kenarı
  • Burun
  • Çene
  • Alt çene çizgileri
  • Kaşlar
Artık Kombine İşlemler Revaçta!

Medikal estetik uygulamalarında ameliyatsız yüz germe olarak da bilinen işlemlerin büyük bölümü kombine şekilde de uygulanabiliyor. Bu sayede istenen görüntü daha net yakalanabiliyor ya da yapılan işlemin kalıcılık süresi uzatılabiliyor. Üstelik kişinin sadece öğle arası tatilinde dahi uygulanabilecek kadar kısa süren işlemlerden söz ediyoruz.

Dolgu İşlemi ile Hangi Uygulamalar Kombinlenebilir?
  • Dolgu – Botoks

Dolgu ve botoks uygulaması başarılı bir ikili. Botoks kasların hareketini bir süreliğine engelleyen bir uygulama. Dolayısıyla harekete bağlı gelişen kırışıklıklar, yapılan botoks ile rahatlama evresine giriyor. Bu esnada istenen bölgelere dolgu işlemi yapılabiliyor.

  • Dolgu – Ultrason ve Radyofrekans

Cildin yenilenmesini sağlayan kolajen üretimini tetikleyen ve cilt altını ısıtma şeklinde uygulanan ultrason ve radyofrekansı, başarılı bir dolgu çalışması ile harika sonuçlar doğurabiliyor. Bir yandan cilt yapısı canlanırken diğer yandan kırışıklıklar ortadan kaldırılabiliyor.

Dr. Özgür Koldaş'a Sorun