Teknolojinin gelişmesiyle beraber güzellik prosedürlerine de yenileri ekleniyor. Bunlardan biri de fokuslu ultrason oldu. Hızla yaygınlaşan ve her geçen yıl daha fazla sayıda kişinin faydalandığı bu yöntem, ameliyat olmadan daha genç bir görünüm elde edilmesini sağlayabiliyor. Dolayısıyla ilerleyen yaşı geriye çekmek adına cerrahi müdahaleye gerek kalmadan uygulanabilir olması, hem kadınların hem de erkeklerin tercih ettiği bir teknik haline geldi.

Fokuslu Ultrason Nedir?

Yaşın ilerlemesiyle beraber cildin mevcut yaşı en çok ele veren bölgeleri yüz ve dekolte bölgesi oluyor. Söz konusu teknik de vücudun en çok yüz ve dekolte bölgesine uygulanıyor. Peki, fokuslu ultrason nedir ve nasıl bir teknikle gerçekleştiriliyor? Bu yöntem en genel şekli ile ameliyat olmadan daha genç ve daha güzel bir cilt görünümüne sahip olmayı sağlıyor. Tıp alanında çok uzun yıllardır kullanılan ultrason cihazları ile gerçekleştiriliyor olması, hasta açısından da sevindirici olabiliyor.

Fokuslu Ultrasonun Faydası Nedir?

Vücudun kesi uygulanmadan incelenebilmesi için geliştirilen ultrason teknolojisi, ameliyatsız gençleşme yöntemi olarak da kullanılabilir hale geldi. Sadece tek bir seans uygulama ile cildin kollajen üretimi arttırılabiliyor. Yani fokuslu ultrason faydaları arasında en önemli olanı, cildin kendini yenileyebilmesi için gerekli hareketin sağlanıyor olması. Hasta uygulama sırasında hiçbir ağrı ya da acı hissetmiyor ve uygulamadan hemen sonra klinikten ayrılarak günlük yaşantısına kaldığı yerden devam edebiliyor. Ancak bu defa cildin uygulama ile uyarılması sayesinde daha sıkı ve daha gergin bir cilt görünümü de elde edilmiş oluyor.

Fokuslu Ultrason Ne Kadar Sürer?

Bu uygulama yaklaşık olarak 1 saat sürüyor. Ancak gerekli hazırlıkların yapılabilmesi için hastanın fokuslu ultrason süresi olarak 1,5 ila 2 saatlik bir zaman dilimini uygulama için ayırması gerekebilir.

Yeni Nesil Fokuslu Ultrason Nasıl Uygulanır?

Gençleşmek için ameliyat olmak istemeyenler fokuslu ultrason nasıl yapılır araştırmasına girebiliyor. Bu uygulamada odaklanmış ultrason dalgalarını vücuda gönderen ultrason başlığı, cilt ile temas edecek şekilde, uygulamanın yapıldığı deri üzerinde gezdiriliyor. Bu esnada cildin sarkan katmanları monitör ile görüntüleniyor. Derideki sarkmayı ortadan kaldırmak için uygulamanın yapılacağı alanda, cildin 1,5 mm, 3,0 mm ve 4,5 mm derinine ses dalgaları gönderiliyor. Ses dalgalarının gönderimi de bu uygulama için tasarlanmış olan ultrason cihazı ile yapılıyor. Cilt altına gönderilen ses dalgaları ile fokuslu ultrason etkisi ortaya çıkmaya başlıyor. Çünkü ses dalgaları cilt altında ısı etkisi yaratarak cildin yenilenmesini sağlayan kollajen yapımını uyarıyor. Vücudun kendisi tarafından yapılan kollajenler ciltte bir sıkılaşma etkisi ortaya çıkmasını beraberinde getiriyor. Dolayısıyla fokuslu ultrasonla gençleşme tekniğinde cilde herhangi bir enjeksiyon yapılmıyor ve kesi uygulanmıyor. Tamamen kanamasız ve hasta için de son derece konforlu bir işlem olduğunun bilinmesinde fayda var.

Fokuslu Ultrason Kimlere Uygulanır?

Yüz bölgesinde ilerleyen yaşa bağlı olarak sarkma meydana gelmiş olan herkes fokuslu ultrason gençleşme etkisinden faydalanabilir. Kısacası bu uygulama herkese yapılabiliyor. Ancak ideal bir yaş arandığında 40 ila 65 yaş arası belirtilebilir. Çünkü bu yaşlarda cildin kollajen etkisi azalıyor ve dolayısıyla cilt üzerinde sarkma, gevşeme, kırışıklık gibi yaşlanma belirtileri ortaya çıkmaya başlıyor. Bu nedenle fokuslu ultrasonun etkisi noktasında 40 ila 65 yaş arası en ideal yaş olabilir.

Yeni Nesil Fokuslu Ultrason Hangi Bölgelere Uygulanır?

Cildin durumu ve yaşın ilerlemesine bağlı olarak verdiği tepki her kişide farklı olabilir. Bazı kişilerde deri sarkması sadece yanak bölgesinde ortaya çıkarken, bazı kişilerde yalnızca çene civarında bir sarkma belirginleşebiliyor. Kişi daha önce farklı medikal estetik yöntemleriyle, cildinin belirli bir bölgesinde gençleşme etkisini yakalamış olabiliyor. Bu durum söz konusu uygulamadan artık faydalanamayacağı anlamına gelmez. Bu nedenle fokuslu ultrason yüz gençleştirme mutlaka cildin tamamına ya da belirli bir bölümüne uygulanmalı şeklinde bir yargı yok. Uygulamanın yapılabildiği bölgeleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Çene bölgesi ve civarında meydana gelen sarkmalar
 • Boyun bölgesinde oluşan sarkma
 • Gıdı bölgesindeki sarkma görünümü
 • Yanaklarda ortaya çıkan aşağı yönlü sarkma
 • Göz kapağında sarkma
 • Kaz ayakları
 • Vücudun diğer bölgelerinde meydana gelmiş olan sarmalar
Fokuslu Ultrason ile Ameliyatsız Yüz Germenin Seans Süresi

Ameliyatsız gençleşme etkisi sunan fokuslu ultrason seans süresi bakımından farklılık gösterir. Seansın kaç dakika süreceği genellikle uygulamanın yapılacağı bölgeye göre değişiyor. Örneğin eğer yalnızca göz çevresine uygulama yapılacaksa bu işlem yaklaşık 20 dakika sürüyor. Uygulamanın yüz bölgesinin tamamına ve boyun kısmına da yapılması istendiğinde, fokuslu ultrason süresi yaklaşık olarak 1 saati bulabiliyor.

Fokuslu Ultrasonu Sürekli Olarak Yaptırmak Gerekir mi?

Cildin altında ısı etkisi yaratarak kollajen üretimini sağlayan fokuslu ultrason uygulamasını sadece bir defa yaptırmak, ciltte gençleşme etkisinin ortaya çıkabilmesi için yeterli olabiliyor. Ayda bir defa ya da birkaç hafta ara ile bu uygulamanın tekrar edilmesine gerek kalmaz. Ciltteki etkisi ise yaklaşık 2 yıl sürdüğünden gerek duyulması durumunda 2 yıl sonra yeniden uygulamanın yapılması mümkün olabilir.

Fokuslu Ultrason Sonuçları Ne Zaman Fark Edilmeye Başlar?

Tek seans şeklinde uygulanan bu yöntem hemen neticenin gözlenebileceği gençleşme teknikleri arasında yer alıyor. Yani fokuslu ultrason sonucu hemen ortaya çıkar. Ciltte ultrasonun etkisiyle elde edilen kollajen üretimi, yeniden yapılanma sürecini de başlatır. Uygulamanın hemen ardından hissedilen deride gerilme etkisinin nedeni de bu. Yeniden yapılanma cildin daha gergin ve sıkı bir görünüm almaya başlamasını beraberinde getirir. İşlemin ardından her geçen gün cilt biraz daha toparlanmaya başlar.

Uygulamanın tamamlanmasının üzerinden bir hafta geçtikten sonra ciltteki gençleşme çok daha gözle görülür bir form kazanır. İstenen ve beklentileri karşılayan sonucun tam olarak gözlemlenebilmesi ise 3 ayı bulabiliyor. Bu süre dolduğunda ciltte belirgin bir gerginleşme, sıkılaşma ve dolayısıyla gençleşme etkisi de ortaya çıkmış olur. En etkin netice için 4 ila 6 ay beklemek de gerekebilir. Çünkü uygulamaya cildin verdiği tepki ve yeniden yapılanma hızı kişiden kişiye farklılık gösterebiliyor.

Fokuslu Ultrason Yönteminin Kalıcılığı Ne Kadar Sürüyor?

En çok merak edilen hususlardan biri de fokuslu ultrason kalıcı mı sorusu oluyor. Uygulamanın etkisi hemen gözlemlenmeye başlıyor ve yaklaşık olarak 2 yıla kadar uzayabilen bir süre bu etki görülüyor.

Fokuslu Ultrason Sonrasında Nelere Dikkat Etmek Gerekiyor?
 • Uygulamadan sonra ciltte hafif pembe renkte bir renklenme olabilir. Bu durumda sakinleştirici özelliği olan kremler kullanılarak bu renklenme ortadan kaldırılabiliyor.
 • Uygulamadan sonra nemlendirici krem ya da güneş koruyucu ürünlerin kullanılmaması gerekir.
 • Hamam, sauna ve sıcak duş gibi sıcak ortamlardan uzak durulması gerekir.
 • Hafif bir cilt hassasiyeti oluşabilir ve bu durum birkaç gün sürebilir. Anti-ödematöz ilaç kullanımı ile bu durum kontrol altına alınabilir.

Fokuslu Ultrason Sırasında Acı Hissedilir mi?

İşlem esnasında sadece iğne batması ya da elektriklenme gibi hafif bir his oluşabilir. Ancak bu hissin yoğunluğunun kişinin ağrı eşiğine bağlı olarak değişebileceği de unutulmamalı. Uygulama öncesinde lokal anestezik krem uygulaması yapılabiliyor. Bu sayede ciltte uyuşma etkisi elde edilebiliyor ve kişinin yaşayabileceği olası iğne batması hissi veya elektriklenme hissi ortadan kaldırılabiliyor. Bazı hastalar lokal anestezinin ardından iğne batması şekline bir duyumsama dahi yaşamayabiliyor.

Fokuslu Ultrason Yaz Aylarında Uygulanabilir mi?

Ameliyat olmadan gençleşme etkisi yaratan fokuslu ultrason uygulaması yaz aylarında da yapılabilir. Yılın herhangi bir mevsiminde uygulanabilir. Kişinin günlük yaşantısını olumsuz yönde etkileyecek herhangi bir etkisi olmadığından, ideal zamana dilediğiniz gibi karar verebilirsiniz. Ancak öncesinde bir cilt analizi yapılması gerektiğini unutmayın.

Fokuslu Ultrason Diğer Yöntemlerle Kombine Edilebilir mi?

Bu uygulama başta botoks olmak üzere dolgu ve benzeri medikal estetik yöntemler ile bir arada kombine edilebiliyor. Kişinin talepleri, ihtiyacı, cildinin durumu ya da beklentiler gibi kıstaslar üzerine en ideal olabilecek medikal estetik yöntemleri belirlenerek uygulanabilir. Kombine uygulamalar medikal estetik alanında çok daha başarılı neticeler elde edilmesini sağlayabiliyor. Bu nedenle daha etkin bir gençleşme etkisi yaratmak adına fokuslu ultrason dolgu, PRP ve botoks gibi diğer yöntemlerle kombine şekilde de uygulanabiliyor.

Fokuslu Ultrasonun Uygulanamadığı Bölgeler Var mı?

Evet. Her ne kadar enjeksiyon benzeri bir işlem gerektirmese de bu uygulama dışarıdan cilt altına bir müdahale olarak değerlendirilmeli. Dolayısıyla vücutta uygulanması sakıncalı olan bölgeler var. Onlar tiroid bezleri ve çevresi ile kaşın üzerinde bulunan supraorbital sinir bölgelerine uygulama yapılamıyor. Bunlar dışında yüz, boyun ve dekolte bölgesine işlem yapılabilir.

Dr. Özgür Koldaş'a Sorun