Ozon Terapi

Ozon Nedir ve Nasıl Oluşur?

Oksijen atomlarının üçünden oluşan kimyasal bileşim ozon (O3) olarak adlandırılır. Ozon, atmosferik oksijenin çok yüksek düzeyde enerji yüklü olan şeklidir. Gezegenin etrafında koruyucu bir katman olan ozon güneşin zararlı ışınlarına karşı canlıları koruyor. Oda sıcaklığına sahip, renksiz ve kendine özgü bir kokuya sahip olan ozon ender durumlarda hissedilebilir. Dünya genelinde pek çok ülkede içme suyu elde etmek için hazırlanan arıtma tesislerinde mikrop öldürücü olarak kullanılan ozonun okside etme ve dezenfekte etme özelliği ise oldukça güçlü.

Ozonun bu etkilerinden daha fazla faydalanmak için ozon üretim teknolojileri geliştirildi. Halen bu teknolojiler üzerine çalışmalar yapılıyor. Bu teknolojilerden biri de ozon terapi adını taşıyor. Çünkü bu gaz toksinleri yok eden bir etkiye sahip. Vücuttaki dokuların ihtiyacı olan oksijeni en iyi şekilde sağlayabiliyor.

Ozon Terapi Nedir?

Günümüzde pek çok alanda kullanılan ozon tedavi amacıyla da uzun yıllardır kullanılıyor. Ancak ozon terapi nedir dendiğinde akla sadece ozon gazı gelmemeli. Çünkü bu tedavide saf ozon ile saf oksijen bir karışım halinde kullanılır. Yapılacak uygulamaya bağlı olarak dozaj değişse de genellikle ozon konsantrasyonu 1 ve 100 µg/ml (0.05 – 5 %O3) şeklinde tercih edilir. Sonuç olarak medikal ozonun tedavi amacıyla kullanımı, ozon terapi olarak adlandırılıyor. Uygulamayı gerçekleştirecek hekim ozon terapi dozları konusunda amaca bağlı olarak karar verebiliyor. Sağlığa çok sayıda faydada bulunan bu tedavi şekli rahatlama, kan dolaşımının hızlanması ya da bağışıklık sisteminin güçlenmesi gibi bazı etkilere de sahip. Hem çeşitli hastalıkların tedavisinde hem de destekleyici bir tedavi olarak kullanılabiliyor.

Medikal Ozon Nasıl Elde Ediliyor?

Medikal alanda kullanılan ozon özel bir cihaz kullanılarak elde ediliyor. Ozon jeneratörü adı verilen bu cihaz yardımı ile O2 molekülü parçalara ayrılır. İşlem esnasında elde edilen atomlar O2 molekülü ile birleştirilir ve bu yöntem ile O 3 molekülü elde edilir. O3 molekülü medikal ozon olarak kullanılır.

Medikal Ozon Tedavisinin Etkisi Nedir?

Medikal amaçlı olarak kullanılan ozon bakterileri öldürür. Aynı zamanda vücuttaki mantarları da yok etme etkisine sahip. Dezenfeksiyon özelliğinin yanı sıra ozon terapi hakkında yapılan araştırmalar ozonun virüslerin çoğalmasını önlediğini de ortaya koydu. Enfekte olmuş yaraların temizliğinde yani dezenfeksiyonunda da yine ozondan faydalanılıyor. Bağışıklık sistemini aktive etme gibi mühim bir etkisi de olan ozon vücut direncini yükseltebiliyor. Kan dolaşımı ile ilgili bazı rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılan ozon terapi faydaları arasında kan dolaşımını arttırmak da var.

Vücudun oksidadif sistemi sayesinde beslenme ile alınan enerji, vücut hücreleri tarafından kullanılan ATP’ye çevriliyor. Bu da vücudun fonksiyonlarının devamı için ihtiyaç duyduğu enerjiye dönüşüyor. Enerjinin kullanımı ile beraber ortaya çıkan metabolitler SOR (serbest oksijen radikalleri) adını taşıyor. Fakat kısaca SOR olarak adlandırılan radikallerin vücut hücreleri için yararlı olduğu pek söylenemez. Çünkü vücudun yaşlanmasına sebebiyet verirler. Sürekli olarak savunma mekanizması içerisinde olan vücut, SOR’lara karşı da savunmadadır. Vücudun SOR savunması antioksidan sistem sayesinde gerçekleşir.

İşte bu noktada ozon terapi işlemi önem kazanıyor. Çünkü bu tedavide kullanılan medikal ozon, vücudun antioksidan sistemini uyarıyor ve çalışmasını sağlıyor. Aktif bir şekilde çalışmaya başlayan antioksidan sistem sayesinde serbest oksijen radikalleri zararsız hale geliyor. Zira ozon terapi vücuttaki etkisi olarak öncelikle zindelik ve enerjik olma hissi bundan kaynaklanıyor.

Ozon Terapinin Etkileri Neler?

 • En belirgin etkisi kişinin kendini çok daha iyi hissetmeye başlamasıdır. Ozon terapi tedavisi gören kişi kendini daha zinde ve daha sağlıklı hisseder.
 • Hastalıklardan kurtulmak için tek başına uygulanabilir. Aynı zamanda hastalıkların yeniden vücuda dönmesini de önler. Sıklıkla grip gibi rahatsızlıklara yakalananlara ozon terapi uygulaması yapılması önerilir. Bu sayede kronikleşmiş hastalıklardan kurtulmak mümkün olabilir.
 • Kan dolaşımının hızlanması, bu tedavinin en önemli etkileri arasında yer alıyor. Aynı zamanda damarlarda bir genişleme meydana gelir ve dolayısıyla kan hücrelerinin yapımı hızlanır. İç organlara ve dokulara daha fazla kan gider. Sadece damar hastalıkları değil, yetersiz kanlanmadan kaynaklanan pek çok rahatsızlık ortadan kalkar.
 • İyileşmeyen yaraların kapanmasını sağlar. Çünkü yeni hücre oluşumunu hızlandırır. Yapısı bozulmuş olan dokular iyileşir.
 • Vücut tarafından üretilen zararlı maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasın sağlar ve detoks etkisi yaratır. Bu yönüyle ozon terapibazı bilim insanlarına göre “kanın yıkanması” olarak kabul edilir.
 • Bakteri, virüs ve mantar gibi hastalıklara neden olan zararlı maddelerden vücudu arındırır. Dolayısıyla bir dezenfeksiyon sağlar. Antibiyotik kullanamayan kişilerde etkili olan bu yöntem sayesinde vücudun arınması da mümkün olur.
 • Cilt bakımı amacıyla da kullanılan ozon terapi cilt üzerinde olumlu etkide bulunur. Cilde daha fazla kan gitmesini sağlar ve daha sağlıklı bir cilt görünümü elde edilmesini kolaylaştırır.
 • Vücutta ağrı hissedilmesine sebebiyet veren kimyasal bileşenlerin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar. Bu yönüyle ozon terapi ağrı hissini yok eden tedavi yöntemlerinden biri olarak kabul edilebiliyor.
 • Yöntemin antikanserojen bir etkisi de bulunuyor. Kanser hücreleri bilindiği gibi oksijensiz olan ortamda meydana geliyor ve çoğalıyor. Yüksek oksijen sağlayabilen ozon terapi oksijen anlamında vücudu en çok besleyen tedavi yöntemi olabiliyor. Henüz dünya genelinde tam olarak kabul edilmiş olsa da ozon terapinin kanser oluşma riskini azalttığına dair çok sayıda önemli bilimsel yayının mevcut olduğu da gözden kaçırılmamalı.
 • Basit bir uygulama tekniği ile gerçekleştiriliyor olmasına karşın ozon terapi faydaları saymakla bitmeyen bir etki dizisine sahip. Bu faydalar kişinin yaşam kalitesinde de bir artışı beraberinde getiriyor. Dolayısıyla ozon terapi yararı arasında yaşam kalitesini yükseltmek de mevcut. Örneğin kaliteli uyku süreci yaşanabiliyor. Hem fiziksel hem de ruhsal sıkıntılardan kurtulmak anlamında önemli olan zindelik hissi bu terapi ile kazanılabiliyor. Ağrı kesici etkisi sayesinde çok sayıda kişi yaşadığı kronik ağrılardan kurtularak yaşam sevinci düzeyinde artış olabiliyor.

Ozon Terapi Hangi Hastalıkların Tedavisinde Kullanılır?

 • Ankilozan spondilit ve romatoid artrit gibi romatizmal rahatsızlıklar
 • Hepatit B ve hepatit C tedavisi
 • Artroz, eklem sıvısının azalması ve eklemlerde kireçlenme gibi eklem rahatsızlıkları
 • Kemik erimesi
 • Kronik yorgunluk
 • Fibromiyalji
 • Felç sonrasında yaşanan nörolojik sorunlar
 • Kaslarda ve eklemlerde oluşan ağrılar
 • Bel fıtığı
 • Baş dönmesi ve kuşak çınlaması şikayetleri
 • Bağ ağrısı ve migren
 • Tip 2 diyabet
 • Bazı kalp hastalıkları
 • Hipertansiyon
 • Parkinson, multipl skleroz gibi dejeneratif sinir sistemi rahatsızlıkları
 • Kanser tedavisinde yan etkileri azaltma ve kemoterapinin etkinliğini arttırma
 • Kronik bağırsak hastalıkları
 • Gastrit
 • Mide ülseri
 • Kapanmayan yaralar ve yanık tedavisi
 • Kalp damar rahatsızlıkları
 • Venöz yetmezlik ve yaraları gibi bazı damar rahatsızlıkları
 • Burger hastalığı
 • Akut ya da kronik enfeksiyon hastalığı
 • Sedef, egzama, vitiligo, liken planus, skleroderma, akne gibi bazı cilt rahatsızlıkları
 • Alerjik astım gibi bazı alerjik rahatsızlıklar
 • Anti-aging
 • Detoks
 • İlerleyen yaştan kaynaklanan görme problemleri

Ozonterapi ve Kanser Arasındaki İlişki Nedir?

Ozon terapi kanser arasındaki bağlantı, kanser tedavisinde bu terapi tekniğinin destek amacıyla kullanılabilmesinden ileri geliyor. Çünkü ozon terapi kanser tedavisinde kullanılan kemoterapinin etkinliğini belirgin bir şekilde arttırabiliyor. Aynı zamanda uygulanan kemoterapiye bağlı olarak ortaya çıkan yan etkileri azaltıyor olduğu da bilinir. Bu teknik, vücudun çeşitli bölgelerinde tümör hücrelerinin gelişmesini engelleyebiliyor. Vücudun bağışıklık sistemini çok üst düzeyde desteklediği ve bu sayede kemoterapi ile radyoterapinin yan etkilerinin azalmasını sağlayabildiği de ozon terapi yönteminin önemli özellikleri arasında yer alıyor.

Ozon Terapi Selülit Tedavisinde Kullanılır mı?

Çok sayıda kişinin ortak problemi olan selülit tedavisinde de medikal ozon kullanılabiliyor. Uygulanan ozon terapisi selülit tedavisiyönteminde medikal ozon cildin epiderm tabakasına veriliyor. Bu sayede bölgesel bazda hücrelerde oksijen artışı meydana geliyor. Oksijen miktarının artması, bir yandan yağların çözülmesini sağlarken diğer yandan dokulara ulaşan kan miktarını arttırıyor çünkü kan dolaşımını hızlanıyor. Bu değişim cilt üzerindeki selülit görünümünü ortadan kaldırarak daha pürüzsüz bir cilt görünümü ortaya çıkmasını sağlıyor. İnce, sıkı ve çok daha canlı bir cilt görünümü ozon terapi tedavisi yöntemiyle mümkün. Üstelik sadece yüzde değil selülit gibi görünümü oldukça belirgin problemler üzerinde dahi yüz güldüren sonuçlar elde edilebiliyor.

Sağlıklı Olan Kişiler de Ozon Terapi Yaptırabilir mi?

Hiç kimse yaşamı boyunca herhangi bir rahatsızlık yaşamak istemez. Ancak çoğu zaman hastalıklar kendini gösterdiğinde tedavi yöntemlerine başvuruyoruz. Önlem amaçlı alternatif tedavileri uygulamıyor, vücudumuzun sağlık durumunu kontrolden geçirmiyoruz. Bu da hastalıkların başlangıç evresinin farkına varmamızı dahi önleyebiliyor. Oysa vücudu hastalıklara karşı koruyan ve vücut direncini arttıran bağışıklık sistemi, gerek doğru beslenme düzeniyle gerekse ozon terapi gibi tedavi yöntemleri ile güçlendirilebilir. Bu durumda mevcut rahatsızlıkların vücudu ele geçirmesine izin verilmeyecek ve olası rahatsızlıkların pek çoğu da önlenmiş olacak.

Özellikle salgın hastalıklar ozon terapi ile önlenebiliyor. Grip gibi rahatsızlıklara sıklıkla yakalananlar bu yöntem sayesinde yıl boyunca grip olmadan yaşamını sürdürebiliyor. Peki, bu tedavi yöntemi vücudu hastalıklardan nasıl koruyor? Öncelikle ozon terapisağlığa zarar veren yağların, yağ asitlerinin, metabolik elementlerin ve toksik maddelerin vücuttan atılmasını sağlıyor. Antitoksik ve aktioksidan etkileri sayesinde, sağlık açısından önemi çok büyük olan kalp damar sistemini koruyor. Bununla beraber vücuttaki aşırı yağlanmayı engelliyor. Sağlıklı hücreleri yok eden ve dolayısıyla yaşlanmayı hızlandırabilen toksinleri vücuttan atarak yağlanmanın da önüne geçiyor. Elbette ozon terapi doktor kontrolünde uygulanması gereken bir işlem. Ancak bu durum sağlıklı insanların ozonun olumlu etkilerinden mahrum kalacağı anlamına gelmiyor. Düzenli olarak da uygulanabilen ozon terapi ile bağışıklık sistemi güçlendirilebilir. Anti – aging ve detoks etkisinden faydalanılarak birikmiş toksinlerin vücuttan atılması sağlanabilir. Sonuç olarak sağlıklı kişiler de ozon terapi yaptırabilir.

Ozon Terapinin Stres ve Zekaya Etkisi Nedir?

Günlük yaşam içerisinde maalesef stresi de barındırabiliyor. Özellikle iş yaşamı yoğun bir stres altında olanlar bir süre sonra kendilerini bitkin, yorgun ve mutsuz hissetmeye başlıyor. Bununla beraber stres beyin aktiviteleri ile de yakından ilgili. Stresten ayrı olarak da değerlendirilebilen yoğun beyin aktiviteleri, vücudun daha fazla oksijene ihtiyaç duyduğu anlamına gelir. Güçlü beyin faaliyetlerine ihtiyaç duyanlar için bu durum çok daha fazla önem kazanabiliyor. Daha fazla oksijen, vücudun stresten etkilenme düzeyini azaltırken güçlü beyin faaliyetlerine de destek veriyor. Ozon terapi oksijen desteği noktasında beklentileri karşılayabilen bir tedavi yöntemi olabilir.

Zaman sıkıntısı, kent koşulları gibi nedenlerle bol oksijenli ortamlara gidemeyenler ozon terapi sayesinde vücutlarının oksijen ihtiyacını karşılayabiliyor. Aynı zamanda toksik maddelerden vücudun arınmasıyla beraber daha hızlı bir kan dolaşımı, iç organlara daha fazla oksijen gitmesini sağlıyor. Dolayısıyla ozon terapi stresi azaltan ya da stresin etkilerine karşı vücudu koruyan bir yöntem. Beyin faaliyetlerine de pek çok etkisi ile destek veriyor. Bu amaç için de dileyen herkes doktor kontrolü altında ozon terapi tedavisi uygulatabilir.

Ozon Terapi Enfeksiyon İçeren Kadın Hastalıklarında Etkili Olur mu?

Kullanılan medikal ozonun anti-infektif etkisinden söz etmiştik. Enfeksiyonu yok eden bu etkisi sayesinde enfektif olmuş kadın hastalıkları üzerinde de ozon terapi uygulanabiliyor. Vajen bölgesine sonda yerleştirilerek uygulanan ozon terapi yöntemi sayesinde hem enfeksiyon hem de mantar gibi çeşitli rahatsızlıklar ortadan kolaylıkla kaldırılabiliyor. Rahim bölgesinde bulunan tüplerin iltihaplanmasında, rahim ağzı ya da yumurtalıklarda meydana gelmiş kistler üzerinde, rahim ağzı yaralarında ozon terapi uygulanabilir. Medikal ozonun yan etkisinin olmaması, ozon terapinin kadın hastalıklarına faydası noktasında önemli bir detay. Vücuda hiçbir zararı olmayan medikal ozon, kişiyi yıllarca sürebilecek kadın hastalığı tedavisi sürecinden kurtarabiliyor.

Ozon Terapi Bağışıklık Sistemini Nasıl Etkiliyor?

Ozon terapi yönteminde vücuda ulaşan medikal ozon kana karışıyor. Hemen ardından vücudun akyuvar üretimini sağlayan hücreleri uyarıyor ve bu sayede vücudun akyuvar üretimi hızlanıyor. Akyuvarlar sağlığı korumak adına önemli bir göreve sahip. Bakteriler, virüsler ve mantarlardan vücudu koruyan ve aynı zamanda mevcut olanları temizleyen önemli yapı taşlarıdır. Kanser hücrelerine karşı dahi vücudu korur. Akyuvarların bir diğer görevi de sitokin adı verilen haberci proteinlerin vücutta salgılanmasını sağlamak. Sitokin salgılandığında bağışıklık sistemi de uyarılır. Sitokin ile birlikte gama interferon, interlökin – 2, koloni uyarıcı faktör ve TNF-alfa da salgılanmaya başlar. Tüm bunlar hayati öneme sahip ve hastalıklarla mücadelede vücudun ihtiyaç duyduğu maddeler kategorisinde yer alır.

Dolayısıyla vücudun en güçlü savunma mekanizması olan bağışıklık sisteminin güçlenmesi, aklınıza gelebilecek her türlü rahatsızlığın tedavisinde en etkin mekanizmanın devreye girmesi anlamına gelir. Ozon terapi ile bağışıklık sistemini güçlendirmek artık kolay bir metot halini aldı.

Ozon Terapi Göz Hastalıklarını İyileştirir mi?

İlerleyen yaş kaynaklı göz rahatsızlıklarının tedavisinde ozon terapi sıklıkla tercih edilir. Çünkü yapılan araştırmalarda ozon terapi uygulanmasının ardından yaklaşık 7 ay geçtikten sonra kişinin görme fonksiyonlarında iyileşme meydana geldiği daha önce saptandı. Bu nedenle yaşlanmadan kaynaklanan görme fonksiyonu bozuklukları üzerinde medikal ozon etkili oluyor. Özellikle artofik ve dejeneratif değişimlerden kaynaklanan göz rahatsızlıkları medikal ozonun etkisi ile ortadan kalkabiliyor ya da en azından hastalığın ilerlemesi durdurulabiliyor ve yavaşlatılabiliyor.

Ozon Terapide Medikal Ozon Hangi Yöntemlerle Uygulanır?

 • Majör ozon terapi – otohemoterapi
 • Minör ozon terapi – otohemoterapi
 • İnsuflasyon uygulaması (rektal, vajinal, kulak ya da nazal olarak uygulanması)
 • Torbalama uygulaması (bagging)
 • Kupalama uygulaması
 • Enjeksiyon uygulaması (kas içine, cilt altına, cilt lezyon içine ya da eklem içine uygulanması)

Ozon Terapi Kimlere Uygulanamaz?

Ozon terapi çok sayıda kişinin faydalanabileceği bir tedavi yöntemidir. Ancak tüm medikal estetik uygulamalar ve terapi yöntemleri gibi ozon terapinin de uygulanamayacağı bazı durumlar mevcut. Bazen kişinin yaşadığı sağlık sorunu bazen de aşırı alkol kullanımı gibi kişinin yaşam şekli, ozon terapiden faydalanılmasını engelleyebiliyor. Sonuç olarak kimler ozon terapi yaptıramaz sorusunun yanıtını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yakın bir zamanda kalp krizi geçirmiş olan kalp yetmezliği gibi bazı kalp hastalıkları yaşayan kişiler
 • Alkol kullanımı fazla olan kişiler
 • Kanama ya da kanın pıhtılaşması ile ilgili sağlık sorunu yaşayanlar
 • Kansızlık problemini ileri derecede yaşayanlar
 • Hipertiroid sorunu yaşayanlar
 • Pankreatit sorununu kronik ya da tekrarlayıcı bir şekilde yaşayanlar

Start typing and press Enter to search

1
×
merhaba,