Daha genç bir yüz görünümüne sahip olmak isteyen orta yaş grubu insanlar, yüz asma olarak kategorize edilebilecek yöntemleri sıklıkla tercih ediyor. Deforme olma oranı daha düşük olan orta yaş grubu insanlarda bu tekniklerin gayet başarılı neticeler sunduğu bilinir. Yaş ilerledikçe ciltteki bağ dokusu yavaşlıyor. Zamanla derinin aşağıya doğru sarkmaya başlaması ve birikme meydana gelmesi ise kaçınılmaz. İşte bu noktada devreye askı teknikleri giriyor.

Yüz Gençleştirme Yöntemleri

Kaşların kaldırılması, yanaklardaki dokunun yukarıya doğru çekilmesi, çene altında oluşan sarkık deri görünümünün yok edilmesi gibi birkaç farklı doku üzerinde yapılan yüz germe işleminin en temel amacı, çok daha genç bir yüz görünümünü yakalamak. Elbette yüz gençleştirme uygulaması cerrahi olarak da yapılabiliyor. Ancak cerrahi müdahaleden sakınanlar seçimini örümcek ağı yöntemi gibi daha kolay tekniklerden yana kullanıyor.

Örümcek Ağı İşlemi Nasıl Yapılır?

Yüz gençleştirmede örümcek ağı işlemi lokal anestezi ile gerçekleştiriliyor. Uygulama tamamlandıktan sonra birkaç gün hafif şişlik ve ekimoz şeklinde hafif morarmalar meydana gelebiliyor. Ancak birkaç gün sonunda ödem ve morluklar yok oluyor. Kişinin karar vermeden önce yüzde örümcek ağı yöntemi hakkında daha fazla bilgi sahibi olması gerekir. Örneğin tekniğin etkin bir görünümü sağlayabilmesi için botoks ve dolgu uygulamalarının sıklıkla yapılması lazım. Uygulamaya destek amacıyla yapılabilecek ek işlemlere fractional laser, PRP, micro yağ enjeksiyonu ya da hyolüranik asit ile dokuyu kalınlaştırma da ilave edilebilir.

Yüz Asma Yönteminde Risk Var mı?

Pek çok estetik uygulama gibi yüz asma yöntemi gençleştirme sağlıyor. Ancak bu işlemde dokuyu asarak geren ipler ve ipleri deriye sabitleyen tırnaklar kullanılıyor. Bu tırnakların ayrılması riski mevcut ve bu da asimetrik bir görünüme neden olabilir. Destek amaçlı yapılan uygulamaların önerilmesinin bir nedeni de bu riski daha aza indirgemek. Bu teknikte kullanılan özel ipler aslında ameliyatlarda da kullanılır. Sadece iplerin kullanım yeri, kullanım sıklığı ve şekillendirmeleri daha farklı.

Ayrıca örümcek ağı ile gençleşmek dokuların sıkılaştırılması ile mümkün olabiliyor ve kişinin doku durumuna göre iplik sıklığı değişebiliyor. Yaklaşık 6 ay içerisinde bu iplikler erir. İpliklerin yerinde ise fibrös doku artışı meydana gelir. Doku artışı da iki yıl içerisinde dağılır.

<center>

Dr. Özgür Koldaş'a Sorun

</center>