4D İp Estetiği

4D İp Tekniği ile Ameliyatsız Yüz Germe

Medikal estetik uygulamalarında ameliyatsız yöntemler artık daha fazla tercih ediliyor. Bir yandan teknolojinin gelişmesi çok daha başarılı medikal estetik tekniklerinin geliştirilmesi sayesinde cerrahi bir müdahaleye gerek kalmadan da estetik uygulamalar gerçekleştirilebiliyor. Örneğin V-lift, örümcek ağı gibi teknikler iplerle gençleşme sağlayan metotlar arasında bulunuyor.

Geliştirilen yeni metotlar arasında iple gençleşme de var. Ameliyat olmadan çok daha genç bir yüz görünümü elde edilen uygulamalar arasında son dönemde daha fazla tercih edilen 4D ip estetiği hastanın işlem sonrasında daha konforlu bir süreç geçirmesini sağlayabiliyor. Bu uygulamada PDO yani polidioksanon adlı bir materyalden elde edilen ipler kullanılıyor. Bu ipler cilt ile uyumlu ve cilt içerisine yerleştirilerek deride bir aktivasyon başlatıyor. Fibroblastik aktivasyon ise ciltte kolajen ve elastin hücre üretiminin tetiklenmesini beraberinde getiriyor. Bu iki madde cildin gençleşmesi, genç görünümünü koruması adına son derece önemlidir.

4D İp Estetiği Nedir?

Elastikiyet kaybından kırışıklık oluşmasına ve cilt sarkmalarına kadar pek çok cilt sorununun giderilmesi ve cildin kendini yenilemesi bu maddeler sayesinde gerçekleşebiliyor. Hatta cildin onarım sürecinin daha etkin olması için farklı ip materyalleri ve şekilleri de sürekli geliştirilmeye devam ediliyor. PDO ismi verilen iplerle gerçekleştirilen 4D ip estetiği cilt altında iplerin güçlü bir tutunma sağlamasını kolaylaştırıyor. Çünkü bu iplerin üzerinde dikene benzeyen çıkıntılar mevcut. Bu çıkıntılar fibroblastik aktivasyonun çok yönlü olarak meydana gelmesini sağlıyor. Dolayısıyla hem iplerin kendini hem de 4 farklı yönden fibroblastik aktivasyonun sağlanması, ciltte 4 etkinin aynı anda oluşmasını sağlıyor ve 4D iple gençleşme bu nedenle ismini uygulamanın cilt altındaki etkisinden alıyor.

PDO İplerin Özelliği Nedir?

Polidioksanon isimli PDO ipler, ameliyatlarda özellikle iç organların dikilmesi için kullanılan iplerdir. Allerjik bir reaksiyona neden olmayan bir yapıya sahip olduklarından tıp alanında çok uzun yıllardır kullanılır. Medikal estetik uygulamalarında da uzun yıllardır güvenle kullanılıyor. Farklı çeşitleri olan PDO iplerin 4D yüz germe uygulamasında kullanılan çeşidi yaklaşık 6 ay içerisinde dokuda kendiliğinden erir. Daha sonra iplerin çıkarılması için yeni bir müdahaleye gerek kalmaz.

4D İp Estetiği ile Görülen Etkiler Neler?

Ciltte gençleşme sağlayan 4D iple yüz germe etkileri ana hatlarıyla 4 farklı şekilde sıralanabilir.

1- Sarkmış Bir Cilt Görünümünü Toparlar

Cildin toparlanmasını sağlayan bu uygulama derinin yukarı doğru bir hareket ile kalkmasını da gerçekleştirir. Aynı zamanda yüzdeki oval görünümün düzelmesi de bu sayede mümkün olabiliyor. Kısacası sarkmış bir cilt görünümü toparlayarak daha genç bir görünüm elde edilmesini sağlar.

2- Yerçekimine Karşı Cildin Dayanıklılığını Arttırır

PDO ipler iple yüz germe uygulamasında cilt altında 6 ila 8 ay arasında kalır. Bu süre içerisinde meydana gelen fibroblastik aktivasyon yardımı ile dokunun alt kısmında fibrotik bantlar oluşur. İpler erime aşamasına geçtiğinde deri altında doğal ipler de oluşmuş hale geliyor. Bu da yerçekimine karşı cildin çok daha mukavemetli olmasını sağlayarak, sarkmalara karşı dirençli bir cilt ortaya çıkmasını kolaylaştırıyor.

3- Cildin Elastikiyet Düzeyi Artar

Cildin genç görünümü ve kırışıklık oluşumunun azalması, elastikiyet düzeyi ile yakından ilgilidir. 4D iple yüz gençleştirmeuygulaması cildin elastikiyet düzeyinin artmasını sağlar. İplerin mevcut olduğu dokuda yeni hücre oluşumunun artması sayesinde yoğun bir elastikiyet artışı ile sıkılaşma meydana gelir.

4- Yüzdeki Volüm Kayıpları Yok Olur

İlerleyen yaş, ciltteki hücrelerin azalmasına neden olduğundan cilt altı dokular da zayıflar. Bu durum volüm kaybını beraberinde getirir. İplerin hücre oluşumunu tetiklemesi sayesinde cildin alt katmanlarında başlayan yapılanma, yüz ovalinin de daha düzgün şekilde yeniden kazanılmasını sağlar.

4D İp Estetiği Nasıl Uygulanır?

Uygulama lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Uygulama yapılacak bölge uyuşturulduğu için hasta herhangi bir ağrı ya da acı hissetmez. Gayet ince iğneler kullanılarak 4D kanüllerinin cilde giriş yapacağı ince delikler açılır. Her bir kanül için tek iğne girişi yeterli olduğundan cilt üzerinde geniş kesiler olmaz. Cilt üzerindeki mevcut problemlere ya da yapılacak uygulamanın şekline göre 10 ila 20 arasında 4D ipler kullanılır. PDO iple yüz germe işlemi yaklaşık olarak 30 ila 45 dakika sürer.

4D İp Estetiğinin Özel Bir Uygulama Tekniği Var mı?

Bu işlem farklı bir teknik kullanılarak gerçekleştirilir. Bu teknik 4D ip tekniği adına sahip.

4D İp Estetiğinin Etkisi Ne Zaman Başlar?

Uygulama yapıldığında yüzdeki sarkıklığı giderme etkisi hemen görülmeye başlanır. Diğer etkilerin gözlemlenebilmesi için yaklaşık olarak 15 gün geçmesi gerekir. Fibroblast aktivasyonu ise sürekli devam eder ve ciltte olumlu yöndeki etkiler gözlemlenmeye devam edilebilir.

4D İp Estetiğinin Ömrü Nedir?

Aslında bu uygulamaya dair net bir ömürden söz etmek güç. Çünkü hücreler bazında yaşanan aktivasyon ve cildin yenilenmesi sürekli olarak devam eder. Bir anlamda 4D iple gençleştirme işlemi cildin yaşını geriye çeker. Dolayısıyla diğer medikal estetik uygulamalarında olduğu gibi net bir süreden söz etmek yanıltıcı olacaktır. Ayrıca uygulamanın ömrü olarak bahsedilen etki süresi, kişinin genetik yapısına, metabolizma hızına, çalışma şartlarına ve yaşam tarzına göre de değişkenlik gösterir. Minimum 2 yıl ila 4 yıl kalıcı bir etki görülebileceğini ise söylemek mümkün.

4D İp Estetiği Diğer İp Yöntemleri ile Kombine Edilebilir Mi?

Bu işlem ip materyali kullanılarak gerçekleştirilen diğer uygulamalar ile kombine edilebilir. Fakat kişinin cilt yapısının, yüz şeklinin ve ihtiyaç duyulan işlemin bu konuda belirleyici bir unsur olduğu unutulmamalıdır. Dolgu, PRP, mezoterapi gibi diğer işlemler ile bu uygulama bir arada kullanılabileceği gibi, daha sonra destek amaçlı olarak da bu işlemler kullanılabilir.

4D İp Estetiği Kimler Tarafından Uygulanabilir?

Uygulama mutlaka 4D ip tekniği konusunda bilgi ve tecrübe sahibi bir hekim tarafından uygulanmalıdır.

Start typing and press Enter to search

1
×
merhaba,