İnsan vücudunda 2 milyon ila 6 milyon arasında ter bezi bulunur. Ter bezleri toksinlerin vücuttan atılması adına son derece önemli bir rol oynar. “Ekrin” ve “Apokrin” olarak adlandırılan ter bezleri vücudun farklı bölgelerinde bulunur ve farklı görevleri yerine getirir.

Normal Terleme ile Aşırı Terleme Arasındaki Fark Nedir?

Ekrin olarak adlandırılan ter bezleri derinin derin dermiş tabakasında bulunur. Bu bezlerin kendine ait kanalları mevcut ve bu kanallar aracılığı ile derinin yüzeyine açılır. Koltuk altında, ellerde, ayaklarda ve alın bölgesinde yer alır. Vücudun ısı dengesini sağlamada son derece mühim bir rol üstlenir.

Apokrin olarak adlandırılan ter bezleri de yine dermiş adı verilen cilt tabakasında bulunur. Ancak kanalları kıl folikülüne açılır. Koltuk altında, genital bölgede ve meme başında bulunan bu ter bezleri aynı zamanda seksüel koku bezleridir. Bu ter bezleri normal seviyede terleme yaptığında vücudun metabolizması açısından önemli bir işlev yerine getirilmiş olur. Ancak aşırı terleme hiperhidrozis şeklinde tabir edilen bir rahatsızlıktır.

Aşırı Terleme Nedir?

Kişilerin sosyal yaşantılarını, iş yaşantılarını ve hatta özel yaşamlarını dahi olumsuz etkileyen aşırı terleme tedavisi nedir sorusunun yanıtı terlemenin boyutu ile yakından ilgilidir. Kişinin ellerinin ve koltuk altının sürekli ıslak olması bir belirti olarak kabul edilebilir. Kıyafetlerde terlemeye bağlı olarak ortaya çıkan 5 cm’ye kadar olan ıslaklık normal kabul edilir. 10 cm üzeri anormal terleme olarak kabul edilirken 15 cm ve üzeri hiperhidrozis yani aşırı terleme rahatsızlığı olarak kabul ediliyor.

Aşırı Terleme Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tedaviye geçmeden önce kişiye hiperhidrozis teşhisinin konulması gerekir. Ayrıca bu durumun sürekliliğinin olması da önemli bir detay. Çok sıcak havalarda ya da aşırı duygu değişimlerinde de 15 cm’ye kadar olan terleme meydana gelebilir. Teşhis için bu durumun sürekliliğinin olup olmadığının belirlenmesi gerekir. Sonrasında aşırı terleme tedavisi başlayabilir. Genellikle aşırı terleme tedavisi sonucu başarılı neticeler elde edilebiliyor. Tedavide iyontoforez, botoks, endoskopik thorasik sempatektomi ve cerrahi bir işlemle ter bezlerinin çıkarılması gibi işlemler uygulanabiliyor.

Aşırı Terleme Tedavisinde Secret Yöntemi

Tedavi amaçlı uygulanabilen yöntemlerden biri de Secret adını taşıyor. Bu tedavi şeklinde koltuk altı anestezik krem ile uyuşturuluyor. 25 adet altın iğneye sahip özel bir cihaz yardımı ile radyofrekans enerjisi cilt altına aktarılıyor. Altın iğneler ekrin ter bezlerine ulaşabilmek için cilde sadece 2 ila 3 mm kadar batırılıyor. İğne hattı boyunca radyofrekans enerjisi verilerek 68 ila 80 derecelik bir ısının ortaya çıkması sağlanıyor. Bu ısı etkisi ter bezlerinde hasara neden oluyor. Bilinçli olarak meydana getirilen hasar ter bezlerinin çalışmasını azaltıyor ve böylece aşırı terleme çözümü sağlanmış oluyor. Tedavi 1 ay ara verilmesi kaydıyla en fazla 3 seans şeklinde uygulanabiliyor.

Dr. Özgür Koldaş'a Sorun