Saç Ekim

Hem erkeklerde hem de kadınlarda, saç dökülmesinin normal seyrinden daha fazla olması, saçlı deride açık alanların oluşmasını beraberinde getirir. Yetişkin bir insan günlük olarak ortalama 50 ila 100 saç telini kaybeder. Bu saç kaybı son derece normal kabul edilir. Fakat kaybedilen saç telinin daha yüksek oranda olması, çok sayıda kişinin yaşadığı ortak bir problem.

Saçlar Neden Dökülür?

Enfeksiyon hastalıkları, bazı ameliyatlar, hormon düzeylerindeki değişimler, uzun süre devam eden yüksek ateş durumu, bazı ilaçlar ya da stres gibi pek çok faktör, anormal saç dökülmesine sebep olabiliyor. Fiziki etmenler de saçlarda anormal dökülmeyi doğurabilir. Saçların bir travmadan etkilenmesi, yanlış saç ürünlerinin kullanılması, saç boyalarındaki kimyasal maddelerden bazıları, saçların çekiştirilmesi, saç şekillendirme ürünlerinin sık kullanılması gibi fiziksel unsurlar anormal saç dökülmesi ile sonuçlanabiliyor. Bu durumda saçlı deride oluşan açık alanın saçla kaplanması için çok sayıda kişinin imdadına saç ekim işlemi yetişiyor.

Erkek Tipi Saç Dökülmesi:

Saçlarda çoğu zaman tipik bir dökülme formu ortaya çıkabiliyor. Erkeklerde görülen tipik dökülme, ön bölümdeki saç çizgisinin geriye doğru açılacak şekilde saçların azalması seyrini izliyor. Zamanla tepe bölgedeki saçlarda azalma meydana geliyor. Erkeklerde saç dökülmesinin ne zaman başladığına dair bir bilgi vermek mümkün değil. Ergenlik döneminde dahi başlayabilen tipik saç dökülmesi genetik erkek hormonları ve ilerleyen yaş gibi unsurlara bağlı olarak her yaşta ortaya çıkabiliyor.

Kadın Tipi Saç Dökülmesi:

Kadınlarda görülen saç dökülmesi formu, erkeklerde görülen tipik saç dökülmesinden bir hayli farklı. Kadınlarda genellikle saç kaybı tepe bölgede başlıyor. Bir halka şeklinde ilerliyor ve zamanla tepe bölgede çok az sayıda saç teli kalırken, ön bölümde de ciddi bir saç seyrelmesi gözlemleniyor. Bu nedenle saç ekimi kadınların da sıklıkla tercih ettiği bir yöntem olabiliyor.

Saç Ekimi Nedir?

Saç dökülmesi meydana geldiğinde saç ekimi nedir sorusu çok daha fazla önem kazanıyor. Saç ekimi, en genel şekliyle saçlı deride dökülmemiş olan saç tellerinin alınarak dökülmenin meydana gelmiş olduğu bölgeye nakledilmesi işlemidir. Genellikle saçlı derinin kulak arkasında kalan iki yan kısmında saç kaybı daha az meydana gelir ya da meydana gelmez. Bu nedenle hem kadınlarda hem de erkeklerde saç kaybının olduğu bölgeye nakledilecek saçlar, iki yan kısımdan alınır.

Saç Ekimi Ne Kadar Sürer?

Son yıllarda saç ekim teknikleri farklı yöntemleri de beraberinde getirdi. İşlem için tercih edilen tekniğe bağlı olarak saç ekim işleminin süresi de değişebilir. Genellikle saç ekim süresi 6 saat ila 8 saat arasında değişir. Saç ekim işleminde her 1 santimetre kareye 60 ila 80 arasında saç kökü yerleştirilir. Ancak bu sayı kişiden kişiye farklılık gösterir. Çünkü uygulama yapılan bölgedeki saç sayısı ya da dökülme oranına bağlı olarak daha yüksek oranda saç kökü yerleştirilebildiği gibi daha az oranda saç kökü nakli de gerçekleştirilebilir.

Saç Ekim Aşamaları Neler?

Saç ekiminde öncelikle saçlı derideki dökülme düzeyinin ve dökülme formunun tespit edilmesi gerekir. Ardından sağlıklı saç köklerinin saçlı derideki tespiti ve hangi bölgeye yaklaşık olarak kaç adet saç kökünün nakledileceği gibi hususlarda bir tespit gerçekleştirilir. Yapılacak uygulamanın her yönüyle belirlenmesinin ardından saç ekim aşaması gerçekleştirilir.

Yaklaşık olarak 6 ila 8 saat devam eden seans şeklindeki saç ekim süresi içerisinde saç ekimi yapılır. Ekimi gerçekleştirilen saçlar uygulamadan sonra 1 ay içerisinde dökülür. Bu durumda endişeye mahal verilmemeli çünkü ekilen saçların 1 ay içerisinde dökülmesi son derece normal bir seyirdir. Uygulamanın yapılmasının üzerinden 3 ay geçtikten sonra saçlar yeniden uzamaya başlar. Yaklaşık olarak 6 ay ila 8 ay sonrasında ise saçlar belirli bir uzunluğa erişmiş olur. Bu zaman zarfında dökülme meydana gelmiş olan bölgede belirli bir saç yoğunluğuna da erişilir.

Saç Ekiminde FUT Yöntemi ( Foliküler Unite Transplantasyonu)

Saç ekiminde kullanılan FUT yönteminde cerrahi bir müdahale gerçekleşir. Ense bölgesinde yer alan saçlar şerit halinde alınır ve köklere ayrılır. Sonrasında saç kaybı meydana gelmiş olan bölgeye bu kökler cerrahi olarak nakledilir. Yıllar önce kullanılan bu yöntem, günümüzde daha zahmetsiz saç ekim tekniklerinin geliştirilmesiyle birlikte terk edilmeye başlandı. Saç ekimi yaptıran kişiler açısından da bir iyileşme süreci geçirmeleri gerektiğinden bir hayli zahmetli bir teknik olduğu bilinir. Cerrahi bir müdahalenin söz konusu olması, dikiş atılması, olası komplikasyonlar ve benzeri nedenlerle teknik, çok gerekmedikçe kullanılmıyor.

FUE Yöntemi (Foliküler Ünite Extraksiyonu)

Tüm dünyada saç ekiminde en çok kullanılan teknik FUE oluyor. Tek bir seans içerisinde 4 bin ila 8 bin arasında saç kökü nakledilebiliyor. Bu yöntem mikro cerrahi tekniği ile gerçekleştirilen bir saç ekim yöntemidir. Başın ense bölümünden ve kulak arkasında kalan iki yan kısmından alınan saç kökleri, saç kaybının meydana geldiği bölgeye nakledilir. Cerrahi bir müdahale söz konusu olsa da, mikro cerrahi kullanıldığından saç ekimi yaptıran kişi, birkaç gün gibi çok kısa sürede günlük yaşantısına geri dönebilir. Son derece hızlı bir iyileşme gözlemlenir.

Saç ekiminde FUE yöntemi yalnızca lokal anestezi ile gerçekleştirilir. Ömür boyunca dökülmeme özelliğine sahip olan saçlar, saç derisi kesilmeden alınır. Donör bölgesinden alınan saç kökleri saçsız alana tek tek yerleştirilir. Bu teknikte, ihtiyaç duyulması durumunda sırt ya da göğüs bölgesinde bulunan kıl kökleri de kullanılabiliyor. Bu işlem esnasında genellikle 0.7 mm ya da daha ince olan iğne uçları kullanılır. Kişinin doku durumuna bağlı olarak 0.8-1 kalınlığında iğne uçları da tercih edilebilir.

DHI Yöntemi (Direct Hair Implantation)

Foliküler Ünite Extraksiyonu yani FUE saç ekim yönteminin bir başka çeşidi olan DHI saç ekimi, birkaç açıdan FUE tekniğinden ayrılır. DHI saç ekim tekniğinde 0.5 mm ila 0.7 mm çapında olan iğneler kullanılarak saçlı deriden, göğüs bölgesinden ya da sakaldan saç ya da kıl follikülleri çıkarılır. Bu kökler HairPen/Choi iğne içerisine yerleştirilir ve dökülme meydana gelmiş olan derinin altına istenen şekilde yön verilecek pozisyonda yerleştirilir.

DHI yöntemi ile gerçekleştirilen saç ekim işleminde kanama meydana gelmez. Uygulamanın yapılmasının ardından sadece bir hafta içerisinde tamamen iyileşme olduğundan hasta için de zahmetsiz bir yöntemdir. İşlemin yapılmasından bir gün sonra saçlar yıkanabilir. Bu yöntem kaç ekimi, sakal ekimi gibi amaçlar için de tercih edilen, başarılı bir teknik.

Vücut Kıllarından Saç Ekim

Gelişen teknoloji sayesinde artık vücudun çeşitli bölgelerinde yer alan kıl kökleri özel tekniklerle alınarak istenen herhangi bir yere nakledilebiliyor. Saç ekim işleminde saç köklerinin yetersiz olması durumunda vücudun diğer bölgelerinde yer alan kıllar tercih ediliyor. Genellikle sakal ve göğüs kılları, vücut kılından saç ekim işleminde saçlı deriye en çok nakledilen kıllardır. Bunun nedeni sakal ve göğüs kıllarının vücudun diğer bölgelerinde yer alan kıllardan daha kaliteli olmasıdır. Bu bölgelerde yer alan kılların yetersiz olması halinde kol kılları ya da bacak kılları da kullanılabiliyor. Bu durumda pek çok kişinin aklına gelen husus, vücut kıllarının kıvırcık olması şeklindeki yanlış bilgi oluyor.

Öncelikle bilinmesi gereken husus, vücut kıllarının aslında kıvırcık olmadığıdır. Sadece saç ya da sakal gibi güçlü kıllar olmadığından kıyafetin baskısı ile dahi kıvrılabiliyor olmalarıdır. Ayrıca daha narin olmaları kolaylıkla kırılmalarını ve dökülmelerini sağlarken bu kıl kökleri saçlı deriye nakledildiğinde daha güçlü çıkar. Dolayısıyla vücut kıllarının saç olarak nakledilmesi halinde kolaylıkla döküleceği da yanlış bir bilgidir.

Vücut kıllarının saçlı deriye nakledilmesi halinde saç köklerinin nakli kadar başarı elde edilebilir. Sadece önemli bir detayın gözden kaçırılmaması gerekir. Saç ekimi öncesinde donör olarak kullanılacak vücut bölgesindeki kıllar tıraş makinesi ile düzenli olarak tıraş edilmelidir. Bu sayede kökleri güçlenecek ve saç ekimi işleminde kullanılmaları halinde uygulama çok daha başarılı olacaktır. Birkaç ay boyunca kılların tıraş edilmesi, köklerinin güçlenmesi için yeterli olabiliyor.

Yara İzlerini Gidermek İçin Saç Ekim

Çok sayıda kişi yara izlerinin kapanması için estetik cerrahi müdahaleleri tercih ediyor. Yara izleri saçlı deride ya da vücudun kıl bulunan bir bölgesinde meydana gelmişse, saç ekim işlemi ile son derece kolay bir şekilde gizlenebilir. Sakal, bıyık, kaş ya da kol gibi bölgelerde yaralanma, bu bölgede yeniden kıl çıkmasını önleyebiliyor. İşte bu durumda başarılı bir saç ekim işlemi ile yaralanmış bölgede yeniden kıl ya da saç çıkması sağlanabiliyor.

Vücuttaki yara izini gideren saç ekimi işleminde en sık kullanılan teknik DHI yöntemi oluyor. Uygulama esnasında choi iğneleri kullanılıyor ve hızlı bir iyileşme süresi eşliğinde ekim işlemi de gerçekleştirilmiş oluyor. Derideki kıl yoğunluğu ile aynı düzeyde bir ekim işlemi yapıldığından, yara izinin büyüklüğüne de bağlı olarak kaç adet kıl kökünün taşınması gerektiği değişir. Ancak DHI tekniği tek seansta çok sayıda kıl kökünün nakline izin veren bir teknik olduğundan geniş bir alanı kaplayan yara izleri dahi kolaylıkla kamufle edilebiliyor.

Kaş Ekimi

Kaş kaybı durumunda yine DHI tekniği kullanılarak kaş ekimi yapılabiliyor. Bunun için kaş kıllarının yapısına en yakın olan ense saçları tercih ediliyor. Uygulama sonrasında elde edilen görünüm, kaş ekim çalışmasının yapıldığını gizleyebilecek kadar başarılı. Yaralanmalar gibi yara izine bağlı olarak kaşlarda oluşan açıklıkların giderilmesinde de bu yöntem başarılı bir sonuç elde edilmesini sağlıyor. Hatta yara izine bağlı açıklıklarda en etkin sonucun DHI tekniği kullanılarak yapılan kaş ekimi ile mümkün olduğunu söylemek mümkün.

Sakal veya Bıyık Ekimi

Sakal ekimi ve bıyık ekimi seyrek sakal ve bıyık görünümünü ortadan kaldırmak, çeşitli nedenlerle oluşan açıklığı gidermek amacıyla tercih edilebilir. Hatta sakal ve bıyığın hiç çıkmaması durumunda dahi gayet başarılı bir şekilde sakal ve bıyık ekimi yapılabiliyor. Sakal ve bıyık ekiminde follikül ve DHI tekniği, en başarılı sonucu sağlayan yöntemlerdir. Yüz bölgesindeki açık görünümü tamamen ortadan kaldırabilen teknikler olduğu söylenebilir.

Bıyık ve sakal bitimi noktasında daha düzgün bir görünüm elde etmek için de sakal ve bıyık ekimi çalışması yapılabiliyor. Yüz ifadesinde oldukça belirleyici olan sakal ve bıyığın bitim çizgisi çok daha düzgün ve estetik bir görünüme bürünebiliyor. Bu çalışma için de yine mevcut sakal ve bıyık kıllarının nakledilmesi tercih edilebilecek yöntemler arasında bulunuyor.

Saç Ekimi ile İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Saç Ekiminde Kılların Yönü Nasıl Belirleniyor?

Saç ve kaş ekiminde kılların yönü belirlenebiliyor. Yön belirlemesinde ise mevcut kılların yönü dikkate alınır. Aksi halde nahoş bir görünüm ortaya çıkabilir. Bu nedenle mikro cerrahi tekniği ile yapılan kıl yönü belirlemesinde mevcut kılların yönü belirleyici unsurdur.

Saç Ekimi Kaç Saat Sürer?

Elbette saç ekimi yapılacak bölgenin genişliği, saçın yoğunluk düzeyi gibi pek çok unsur, saç ekimi çalışmasının süresini değiştirebilir. Ancak genellikle saç ekimi ortalama 8 saat süren bir çalışmadır.

Saç Ekimi Herkese Yapılabilir mi?

Saç ekiminde her ne kadar başarılı teknikler geliştirilmiş olsa da, bu uygulama herkese yapılamaz. Kanama ile ilgili sorun yaşayanlar ile döner sahada uygun saç kılları olmayan kişilere maalesef saç ekimi yapılamıyor.

Saç Ekiminde Yeni Saçlara Ne Zaman Kavuşulur?

Saç ekimi çalışması tamamlandıktan sonra 20 gün geçmesi gerekir. Bu sürenin sonunda ekilen saçlar dökülür. Kişi ekilen saçların 20 gün sonra dökülmesi durumunda endişe yaşamamalı. Çünkü son derece normal bir seyir. Saç kılları dökülse de soğancık bölgesi deri altında kalır ve yaklaşık olarak 3 ay sonra bu bölümden yeni saç kılları kendiliğinden çıkmaya başlar. Görünümde net bir değişim olması için 6 ay beklemek gerekebiliyor. Bu sürenin sonunda her ay % 10 oranında bir saç artışı ortaya çıkar. Tüm saç ekimi ve doğal bir saçlı görünüm elde edilmesi 1 yıl içerisinde tamamlanan bir süreçtir.

Saç Ekimi Sonrasında Deniz Ve Havuza Girilebilir mi?

Saç ekimi sonrasında hafif kabuklu bir görünüm ortaya çıkar. Bu görünüm 15 gün sonrasında yok olur. Saçlı derideki kabuklu görünüm ortadan kalktığında denize ya da havuza girilebilir.

Saç Ekimi Sonrasında Saç Dökülmesi Olur mu?
Uygulamanın doğal süreci 1 yıl içerisinde tamamlandıktan sonra, saç ekimi ile yerleştirilen saç kılları dökülmez. Ancak kişinin doğal saçlarında dökülme meydan gelebilir ya da mevcut dökülme devam edebilir.

Start typing and press Enter to search

1
×
merhaba,
Arabic AR English EN Russian RU Turkish TR