Lazer Epilasyon

Vücuttaki istenmeyen kıllar özellikle kadınların uzun zaman ayırması gereken bir sorun. Çoğu zaman ağda, cımbız ya da jilet kullanarak vücudundaki istenmeyen tüylerden ve kıllardan kurtulmak isteyen kadınlar lazer teknolojisinin hayatımıza girmesinden kısa bir süre sonra lazer epilasyon nedir sorusunu sormaya başladı. Çünkü bu teknoloji söz konusu probleme kısa bir süreliğine ya da geçici değil, uzun dönemli ya da kalıcı bir çözüm getiriyor.

Lazer Epilasyon Nedir?

Son derece yaygın bir şekilde uygulanmaya başlanan lazer epilasyon vücuttaki istenmeyen kılların ve tüylerin lazer tekniği kullanılarak yok edilmesi yöntemidir. Bu yöntem genellikle istenmeyen kıl sorununa kalıcı bir çözüm getirir. Bazen de uzun dönemli olarak kılların vücuttan temizlenmesini sağlayabilir. Bu amaçla kullanılan çeşitli lazer sistemleri mevcut. Alexandrite, Nd-YAG, Ruby ve Diot istenmeyen kılların yok edilmesinde en sık kullanılan lazer sistemleridir.

Lazer Epilasyonun Gelişim Süreci

1960’lı yıllardan itibaren lazer teknolojisinin söz konusu sistemleri üzerine çeşitli deneysel araştırmalar ve çalışmalar gerçekleştiriliyor. 1990’lı yıllarda gelişimi ilerlemiş olan Alexandrite lazer, 1997 yılında, tüm dünyada bir otorite olarak kabul edilen Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) tarafından onaylandı. Kıllarda kalıcı bir şekilde azalma sağladığı ve bununla beraber insan sağlığına da hiçbir zarar vermediği kanıtlandı. Sonuç olarak lazer epilasyon zararları şeklinde bir zarardan söz etmek olanaksız. Sadece bilinçsizce uygulanan ve yanlış tekniklerle gerçekleştirilen lazer uygulamasında cilt zarar görebilir. Lazer epilasyon için mutlaka profesyonel merkezlerin tercih edilmesi gerekir.

Günümüzde Alexandrite lazer, istenmeyen kılların yok edilmesinde en sık kullanılan sistemlerden biri haline geldi. Etkinliği ve aynı zamanda güvenliği bakımından araştırmalardan başarılı sonuçlar alınınca, hızla dünya genelinde kullanılmaya başlandı.

Lazer Epilasyon Nasıl Kılları Yok Ediyor?

Epilasyon işleminin yapıldığı alanlarda kullanılan lazer epilasyon cihazları ise selective photothermolysis prensibi ile çalışır. Yani bu cihazlar renge ve dokuya göre seçicilik prensibine sahiptir. Bu cihazların kaynağından çıkan tek ve sabit dalga boyundaki lazer ışını cilde ulaşır. Ciltte uygulamanın yapıldığı bölgede yer alan dokuların içerisinden geçen lazer ışınları bu alanda bulunan kıl köklerini yakma sureti ile köreltir. Bu işlem kalıcı bir epilasyon sağlar. Bu işlem sonrasında güçlü olan kıllar yok olur ve bir daha uzamaz. Sadece zayıf ve son derece açık renkli olan tüyler kalır. Bu tüyler zaten kozmetik anlamda önemi olmayan tüylerdir. Zira lazer epilasyon faydası olarak değerlendirilebilecek hususlardan bir diğeri, güçlü kılların yok edilmesi suretiyle ağda, jilet ve cımbız ile istenmeyen tüylerden kurtulmak için ayrılan zamanın da kişiye kazandırılmasıdır.

Lazer Epilasyonu Herkes Yaptırabilir mi?

Bu yöntemi kişinin cilt durumunun uygun olması ve ciltte yara, egzama gibi çeşitli sorunların olmaması halinde, isteyen herkes yaptırabilir. Sadece kadınlar değil, erkekler için de istenmeyen tüylerden kurtulmanın en etkin yollarından biri olduğu bilinmelidir. Tüm dünyada lazer epilasyon sonucu olarak en başarılı netice, cilt rengi açık ve kıl yapısı ise koyu renkli olanlarda gözlemlenir. Artık farklı prensipler ve farklı dalga boylarında ışınlar üreten lazer cihazları üretiliyor. Bu cihazlar cilt rengi koyu olan kişilerde de uygulamanın gayet yüz güldüren bir sonuç sağlamasını beraberinde getirdi. Artık kişinin cilt rengine bakılmaksızın tüm kıl yapıları üzerinde etkili bir lazer epilasyon uygulaması gerçekleştirilebiliyor.

Lazer Epilasyon Vücudun Hangi Bölgelerine Yapılabilir?

Bu uygulama vücudun yalnızca göz çevresine uygulanamaz. Bunun dışında istenen her bölgeye güvenli bir şekilde lazer uygulaması yapılabiliyor. Kollar, bacaklar, yüz bölgesi (göz çevresi hariç), bikini bölgesi, koltuk altı ve sırt sıklıkla uygulamanın yapıldığı bölgelerdir.

Start typing and press Enter to search

1
×
merhaba,
Arabic AR English EN Russian RU Turkish TR