Lazerle Dövme Silme

Dövme, kalıcı bir vücut boyası olsa da istendiğinde silinebilir. İlerleyen teknoloji yardımıyla gerçekleştirilen lazerle dövme silme işlemi özel bir cihaz kullanılarak gerçekleştiriliyor. Bu işlemde öncelikle derinin içerisine, dövme yapılırken yerleştirilmiş olan renkli pigmentlere ulaşılması gerekir. Lazer yardımı ile pigmentler parçalanır. Ardından vücudun savunma sisteminin devreye girmesi ve parçalanan pigmentleri yok etmesi mümkün hale gelebilir.

Lazerle Dövme Silmede Hangi Cihazlar Kullanılır?

Cihaz kullanılarak gerçekleştirilen dövme sildirme tedavisi kapsamında Q-Switch NdYAG lazer, dövmede cilt altına yerleştirilen renk pigmentlerini küçük parçalara ayırır. Pigmentlerin parçalanması da vücut hücreleri tarafından kolay yutulması mümkün olur. Cilt renginin koyu olduğu kişilerde alternatif olarak fraksiyonel lazerler de kullanılabilir. Bu lazerler cildin rengini uyarma özelliğine sahip. Bu yönüyle hücrelerin pigmentleri yutması, çok daha hızlı olabiliyor. Bu işlemde gerekli görülmesi halinde, uygun olan kombine tedavi yöntemleri de uygulanabiliyor.

Lazerle Dövme Silme Nasıl Çalışır?

Bilgi ve deneyim isteyen lazerli dövme silme işleminde dövme boyasını yok etmek amacıyla lazer ışınları kullanılır. Işınlar derinin yüzeyini geçer ve koyu renkli olan pigmentlere dek ulaşır. Dövme esnasında cildin altına yerleştirilen pigmentler lazer ışığını emer. Böylece ışıktaki enerjiyi sese ve ısıya dönüştürür. Bu işlem derinin içerisinde bulunan büyük renk pigmentlerinin lazerin açığa çıkardığı enerji sayesinde küçük parçalara ayrışmasını sağlar. Bu tedavideki temel amaç vücut hücrelerinin pigmentleri yok etmesi olduğunda dövme sildirme ile vücudun savunma mekanizmasına yardımcı olmak hedeflenir.

Her Dövme Yok Edilebilir mi?

Dövmelerde kullanılan ana renklerin büyük bir bölümü lazerle dövme silme sonrası yok edilebiliyor. Fakat mor, sarı ve pembe renklerin bazı tonları ile beyaz renkte dövmeleri yok etmek ise maalesef mümkün olamıyor. Bu anlamda her dövmenin yok edilemeyeceğini belirtmek mümkün. Dövme yaptırmak isteyen kişilerin, ileride sildirme olasılıkları mevcut ise lazerle silinemeyen bu renkleri kullanmamasında fayda olacaktır.

Dövme Silme Seans Aralıkları Nasıl Ayarlanır?

Bu işlemde Q-Switch NdYAG lazer kullanıldığında 4 ila 6 hafta şeklinde seans aralıkları belirlenir. Ancak lazerle dövme silme seansları kişinin cilt durumundan silinmek istenen dövmenin durumuna kadar pek çok hususa göre değişebilir. Herkes için net bir seans sayısı belirtmek yanıltıcı olacaktır. Ayrıca seansların sona ermesi ile dövme hemen yok olmaz. Derinin yüzeyindeki görünüm son derece normal olsa dahi, cilt altında renk pigmentlerinin vücuttan yük edilmesi süreci devam eder. Seans aralıklarının minimum 4 hafta ara ile belirlenmesinin nedeni budur. Deri destek dokusunun her seans sonrasında normalleşmesinin beklenmesi gerekir. Bu da minimum bir aylık bir sürece ulaşabiliyor. Cilt durumuna göre, bir sonraki seans için 5 ya da 6 hafta beklenmesi de gerekebilir. Hatta bazen bu aranın daha fazla uzatılması gerekebilir.

Dövmelerin Lazerle Silinmesi Kaç Seans Tedavi Gerektirir?

Lazer ile dövme silme seans sayısı bazı hususlara göre değişiklik gösterir. Dövmede kullanılan boya, tercih edilen teknik, ne kadar boya kullanıldığı ve hatta lazerin türü dahi mevcut dövmenin kaç seansta yok edilebileceğinde belirleyici olabiliyor. Nanosaniye teknolojisi ile çalışan Q-Switch NdYAG lazerler saniyenin milyarda bir süresinde dokuya lazer enerjisi gönderebiliyor. Bu nedenle dövme söz konusu lazer ile 4 ya da 8 seans arasında yok edilebiliyor.

Lazerle Dövme Silmede Bazı Vakalarda İşlemden Sonra Bir Değişim Gözlenmemesinin Sebebi Nedir?

Öncelikle bilinmesi gereken husus, bu tedavide alınan neticenin kişiden kişiye farklılık gösterdiğidir. Bir başka deyişle lazerle dövme silme aşamaları ve her seanstan sonra gözlemlenen cilt durumu her kişide farklı olabilir. Hatta aynı kişinin iki dövmesinden biri daha hızlı, diğeri daha yavaş yok olabilir. Bu değişkenliğin nedeni dövmede kullanılan boya, teknik ve vücudun lazer ile yapılan işleme verdiği tepkidir.

Dövmenin Tamamı Yerine Belirli Bir Bölgesini Sildirmek Mümkün mü?

Gelişen teknoloji sayesinde artık dövmenin bir bölümünü de sildirmek mümkün olabiliyor. Bu işlemi gerçekleştirebilecek kadar ince ve hassas lazerler ya da bu uygulamaya izin veren teknikler günümüzde mevcut ve kullanılıyor.

Kalıcı Makyajları Dövme Lazeri ile Çıkarmak Mümkün mü?

Kalıcı makyajda kullanılan boyalar metalik bir alt yapıya sahip. Bu durum kalıcı makyaj silinmesi esnasında risk ortaya çıkmasını beraberinde getiriyor. Çünkü metalik boyalar lazer ışığı ile temas ettiğinde koyulaşabiliyor. Hatta siyah renge dahi dönüşebiliyor. Bu durumda onarımı çok daha güç bir görünüm oraya çıkıyor. Dövme silme işlemi yerine lazer peeling ile kalıcı makyaj silme çok daha ideal bir tercih olabilir. Fakat lazer peelingde de lekelenme, keloid, skar gibi risklerin ortaya çıkma riski mevcut. Özellikle ten rengi, kırmızı ve karışık renklerde kalıcı makyaj uygulamasının lazerle silinmesi önerilmez.

Lazerle Dövme Silme Deride Anormal İz Bırakır mı?

Yapılan işlemlerde genellikle kalıcı olan bir cilt lekelenmesi ya da iz ortaya çıkmaz. Fakat her medikal estetik uygulamasının kendi içerisinde bir risk barındırdığı da unutulmamalıdır. Keloid, hipertrofik skar gibi bazı tıbbi geçmişlere sahip olanlarda söz konusu riskin gelişme olasılığı artabiliyor.

Lazerle Dövme Silme Ağrılı Bir İşlem midir?

Merak edilen hususlardan biri de lazerle dövme silme acıtır mı sorusu oluyor. Ağrı ya da acı hissi kişiye göre değişebiliyor. Oluşabilecek ağrı hissini azaltmak için anestezik krem ile cildin uyuşturulması ve aynı zamanda işlem sonrasında da soğuk hava uygulaması ile uygulama yapılan alanın soğutulması mümkün. Bu sayede ağrı veya acı hissi azaltılabiliyor.

Lazerle Dövme Silme Tedavisi Sonrasında Herhangi Bir Kısıtlama Var Mı?

Uygulama sonrasında lazerle dövme silme etkisi olarak deride kabuklanma ya da kızarıklık oluşabilir ve 3-4 günde kaybolur. Bu sürede havuza ve denize girilmez, güneşlenmez. Bölgenin temizlenerek geçene kadar kapalı pansuman yapılması gerekir.

Dövme Silme İşleminden Önce Nasıl Bir Hazırlık Gerekli?

 • Uygulama yapılacak alanın, seanstan 2 hafta önce başlanmak kaydıyla güneşten korunması gerekir.
 • Dövme silme işleminin yapılacağı alan gerek olması halinde tıraş edilmeli.
 • Uygulamadan 1 gün önce ve işlem günü aspirin gibi kan sulandırıcı ilaçlar alınmamalı.
 • Demir ilacı alımı işlemden bir hafta önce kesilmeli.
 • Uygulamadan 30 ila 45 dakika önce anestezik krem uygulama alanına sürülmeli ve streç film ile sarılmalı. Krem hekim tarafından önerilecektir.

Dövme Silme Tedavisinden Sonra Ne Yapmalıyım?

  • İşlemin yapıldığı bölüme buz kompresi yapılmalı
  • Bu kısım olabildiğince yukarıda kalacak şekilde istirahat halinde olmalı
  • Hekimin önerdiği krem uygulama alanına düzenli olarak sürülmeli
  • Hamam, sauna gibi sıcak alanlardan 2 gün uzak durulmalı
  • Normal olmayan kızarıklık, ağrılı şişme, zonklama olursa derhal hekime başvurulmalı

Start typing and press Enter to search

1
×
merhaba,
Arabic AR English EN Russian RU Turkish TR