Leke Tedavisi

Ciltte oluşan lekeler çok sayıda kişinin ortak problemi. Peki, ciltte neden leke oluşur? Deriye renk veren “melanin” adlı bir pigmenttir. Bu pigment vücudun herhangi bir yerinde, çeşitli nedenlere bağlı olarak düzensiz kümelenme yapabilir. İşte bu kümelenme, cilt lekesi şeklinde kendini belli eder. Ancak çoğu zaman leke tedavisi yöntemleri ile bu pigmentleri dağıtmak yani lekeyi ortadan kaldırmak mümkün olabiliyor.

Ciltte Leke Neden Oluşur?

Melaninin kümelenmesine bağlı olarak ortaya çıkan cilt lekelerinin en yaygın oluşma şekillerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Hamilelik döneminde yüz bölgesinde maske şeklinde (kloazma) ortaya çıkabilir
 • İlerleyen yaşla beraber el, göğüs, boyun ve yüz bölgesinde yaşlılık lekesi şekilde oluşabilir
 • Güneşten kaynaklı yanık sonrası yüz ya da dekolte bölgesinde güneş lekesi şeklinde görülebilir
 • Parfüm ve benzeri kozmetik ürün kullanımına bağlı olarak koltuk altı ya da boyunda ortaya çıkabilir
 • Ağda ya da lazer uygulamalarından sonra kimyasal ürünlerin teması veya güneşin kontrolsüz teması ile oluşabilir
 • Dövme sildirme işleminde yapılan hatalı uygulama ile birlikte oluşabilir
 • Böbrek rahatsızlığı ya da diyabet gibi rahatsızlıklarda cilt üzerinde bölge şeklinde renk değişikliği meydana gelebilir

Cilt Lekesi Nerede Ortaya Çıkar?

Cilt lekesinin en yaygın şekilde görüldüğü bölgeler, cildin en hassas olduğu kısımlarıdır. Aynı zamanda güneşle temasın en fazla meydana geldiği ya da kimyasal maddeler ile en çok temas eden kısımlarda da yaygın şekilde görülebiliyor. Rahatsızlıklar veya yaşın ilerlemesine bağlı olarak ortaya çıkan cilt lekeleri ise vücudun herhangi bir yerinde görülebilir. Güneş ve kimyasal maddeler ile en çok temas eden yer ellerdir.  Elleri yüz bölgesi ve boyun bölgesi takip eder. Buna bağlı olarak leke tedavisi yöntemleri en çok vücudun bu bölgelerine uygulanır.

Leke Oluşumunu Önlemek İçin Neler Yapılmalı?

Bazı önlemler alarak ciltte leke oluşumu önlenebilir. Zira cilt lekesi tedavisi genellikle leke oluşumunu önlemeye yönelik olarak da gerçekleştirilir. Güneş ve kimyasal ürünler leke oluşumunun en yaygın iki nedeni olduğundan alınması gereken tedbirler de bu yönde olmalı.

 • Güneşten koruyan ve ideal faktörlü güneş koruyucu ürünler çocuk yaştan itibaren düzenli olarak kullanılmalı. Ülkemizde sadece plajda kullanılan güneş koruyucular aslında güneşin ışınlarının ulaştığı her saatte kullanılması gereken bir ürün.
 • Güneşlenirken ya da solaryum ile bronzlaşırken mutlaka önlem alınmalı. Cilt kontrolsüz şekilde güneşe ve solaryuma maruz kalmamalı. Aksi halde ciddi yanıklar oluşabilir ve kalıcı cilt lekeleri ortaya çıkabilir. Bu durumda güneş lekesi tedavisi % 100 başarılı bir sonuç veremeyebilir.
 • Bazı kozmetik ürünlerin hatalı şekilde kullanılması ya da kalitesiz ve cilt tipine uygun olmayan ürünlerin kullanılması lekelenmeye sebebiyet verebiliyor. Bu ürünleri kullandıktan sonra cildin güneş ile temas etmesi de yaygın şekilde lekelenmeye neden olan unsurlar arasında bulunuyor.
 • Yüz, koltuk altı, kasık gibi bölgelerde deri daha incedir. Bu bölgelere ağda, lazer epilasyon, peeling ya da cilt bakımı yapıldıktan sonra hem kimyasallar kullanılmamalı hem de güneşten uzak durulmalı. İhmal edilmesi halinde lekelenme görülme olasılığı yüksek. Peeling ve cilt bakımı da yine cildin bir süre güneşten korunması gereken uygulamalardır.
 • Akne izlerini yok etmek için uygulanan gelişigüzel tedaviler bir süre sonra ciltte lekeye neden olabilir.
 • Gebelik döneminde cilt daha hassastır. Bu dönemde güneşten korunmamak da özellikle yüz bölgesinde lekeye neden olabilir.
 • Cildin düzenli olarak nemlendirilmesi gerekir. Düzenli nemlendirme ve düzenli cilt bakımı, leke oluşumunu tamamen önleyebiliyor. Bu konuda uzmanların görüşlerine önem verilmesi gerekir. Çünkü leke tedavisi evde yapılabilecek karışımlar ile uygulanabilecek bir tedavi değil. Profesyonel yardım alınmalı.

Leke Tedavisi Aşamaları Neler?

Alınan önlemlere rağmen leke oluşumu önlenemiyorsa bu durumda leke tedavisi nedir sorusuna yoğunlaşmak gerekir. Bu tedavi, lekenin belirme nedenine bağlı olarak planlanır. Ancak sabırlı olunması gerektiği de bilinmeli. Çünkü leke tedavisi süresi uzun ve bu süreçte sabretmek gerekiyor. Genel şekli ile leke tedavisi 4 aşamalı bir tedavi şeklidir.

 • Lekenin neden ortaya çıktığı araştırılır. Lekeye neden olan etken, vücuttan arındırılmalıdır. Çünkü bu neden ortadan kalkmadığı müddetçe, leke tedavi yöntemi uygulansa dahi, bir süre sonra yeniden oluşma riski mevcut olur.
 • Ciltte çeşitli hastalık belirtileri varsa, önce bu rahatsızlıkların tedavisi yapılmalıdır. Yanık, ciltte kaşıntı, pullanma gibi cilt sorunları ciltten arındırılır.
 • Lekenin durumu analiz edilerek uygun bir tedavi şekli belirlenir. Ardından tedaviye başlanır.
 • Uygun leke tedavisi işlemi yapıldıktan sonra gerekli bakım ve koruma işlemi gerçekleştirilir.
Leke Tedavisi Yöntemleri Neler?

Cilt üzerinde oluşan lekenin durumuna bağlı olarak leke tedavisinde farklı uygulamalar tercih edilebilir. Leke tedavisi yöntemleri arasında en çok tercih edilen 3 farklı uygulama mevcut.

 • Fraksiyonel lazer
 • PRP sistemi
 • Cosmelan – dermamelan Depigmentasyon sistemi
Leke Tedavisi Ne Zaman Yapılmalı?

Cilt lekeleri genellikle güneş ışınlarına bağlı olarak ortaya çıkıyor. Bu nedenle güneşin en az etkin olduğu sonbahar ve kış mevsimi, leke tedavisi için doğru zaman olabiliyor. Çoğu zaman tedavi ilkbaharda tamamlanıyor.

Start typing and press Enter to search

1
×
merhaba,
Arabic AR English EN Russian RU Turkish TR