Botoks Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Botoks Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Modern tıbbın bize sunduğu alternatiflerden birisi de tıbbi botoks uygulamasıdır. Medikal estetikte botoks, ciltte zamanla oluşan kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olmaktadır. Herhangi bir ameliyat ya da cerrahi bir işlem gerektirmeyen tıbbi botoks uygulaması, çok kısa bir zaman içerisinde bir enjeksiyonla yapılmaktadır.

Botoks temelinde bir zehirdir ve modern tıp sayesinde tıbbi bir protein haline dönüştürülerek kozmetik alanına kazandırılmıştır. Ankara botoks uygulaması tedavi yapılacak kişinin yaşına ya da uygulama yapılacak bölgeye göre değişkenlik gösterebilmektedir. Fakat hamile ve emziren kadınlar bu uygulamadan yararlanamamaktadırlar. Bunun dışında yaş sınırı ön planda tutularak hemen hemen herkese botoks uygulaması yapılması mümkündür. Botoks, günümüzde genellikle kaş kaldırmada, boyun, alın ve yüz bölgesinde bulunan kırışıklıkların azaltılmasında ve mimik çizgilerinde uygulanmaktadır ve oldukça başarılı sonuçlar elde edilmektedir.

 

Botoksun Etkileri

Botoks uygulaması, kozmetik uygulamanın yanı sıra tıpta bir ilaç olarak da kullanılmaktadır. Örneğin; boyun bölgesinde meydana gelen kırışıklıklar, dudak çizgileri, alın bölgesindeki çizgiler, kaz ayakları, kaş arasında bulunan çizgilerde hem tedavi etme hem de yaşın oluşturmuş olduğu etkene bağlı olarak kırışıklık oluşumunu engelleme açısından koruyucu olarak kullanımı tercih edilmektedir.

Cildin zamana yenik düşerek kırışması, yüzde ki çizgi hatlarının daha da belirgin bir hal alması kişileri botoks tedavisine yöneltmektedir. Ankara botoks uygulaması mimik çizgilerinin hafifletilerek, varla yok arası, silik bir hale dönüştürülmesine yardımcı olur.

Botoks tedavisinin yaş sınırlaması bulunmamaktadır. Tedavi alan kişilerin geneli 30- 35 yaş ve üstü kişilerdir. Botoks tedavisine daha ileri dönemlerde başlayanlar için istenen etkinin görülmesi biraz zaman alabilir. Çünkü kişinin sahip olduğu kırışıklıklar oldukça derinse, bunların bir anda botoks tedavisi ile yok edilmesi beklenemez.

Botoks, uygulama gerçekleştirildikten 2-3 gün içerisinde etkisini göstermeye başlar. Maksimum etkisini 1- 4 hafta içerisinde göstermektedir. Ortalama 4-5 ay içerisinde botoks etkisini yitirmeye başlar. 6-8 aydan sonra botoksun oluşturmuş olduğu etki tamamen yok olmaktadır. Bu süreçten sonra kırışıklıkların ve ince çizgilerin tekrar oluşmaması, kasların eski haline geri dönmemesi için botoks uygulamasının tekrar edilmesi gerekmektedir.

Botoks, doğal bir tedavi yöntemi olduğu için operasyon geçiren kişilerin yaşamlarını etkilemez.

Ankara Botoks uygulaması ile ilgili merak ettiğiniz bilgileri, kliniğimizi ziyaret ederek Dr. Özgür Koldaş‘a sorabilir, daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

Start typing and press Enter to search

1
×
merhaba,
Arabic AR English EN Russian RU Turkish TR