Tıbbi Dolgu Nedir?

Tıbbi Dolgu Nedir?

Günümüzde yapılan dolgu işlemi, dolgu için kullanılan maddelerin cildin altına ya da iç kısmına çok ince uçlu bir iğne ile enjekte edilmesiyle gerçekleştirilir. Ankara dolgu uygulaması genel olarak yüz, el, sırt ve boyun bölgelerine uygulanmaktadır. Ankara dolgu uygulamasında kullanılan malzemelerin bazıları özel karışım yapılarak hazırlanmakta bazıları da uygulama yapılacak kişinin yağ dokusundan ya da kanındaki sıvılar alınarak kullanılmaktadır. Aynı zamanda dolgu maddesi için sentetik ya da yarı sentetik maddeler de tercih edilebilmektedir. Tıbbi dolgu yapılacak kişiden alınan yağ dokusu her bölgede rahatlıkla kullanılabilmektedir. Fakat hazır dolgularda durum değişkenlik göstermektedir. Tıbbi dolgu için alanında uzman bir doktor ile sürece başlamak çok önemlidir.

 

Tıbbi Dolgu Alternatifleri Nelerdir?

Dolgu yönteminde kullanılan iki alternatif bulunmaktadır. Bunlar kalıcı dolgu ve hazır – geçici dolgudur.

Kalıcı dolgu: Kalıcı dolgu yönteminde kullanılan maddeler deri altında ömür boyu kalmakta ve vücut tarafından emilme özelliği göstermemektedir. Kalıcı dolgu işleminde dolgunun etkisi tamamen kalıcıdır. Kalıcı dolguda kullanılan maddeler deri altında ömür boyu kaldığından dolayı deri altında bulunan yumuşak doku zamanla yer değiştirdiğinden yaşanan değişime ayak uyduramaz hale gelir. Buna bağlı olarak ileri ki dönemlerde tedavisi zor bir hal alan estetik sorunlar ortaya çıkarır.

Hazır – geçici dolgu: Hazır – geçici dolgu yönteminde kullanılan maddeler derinin altına enjekte edildikten sonra zamanla vücut tarafından emilerek vermiş olduğu hacim etkisini kaybetmektedir. Hazır – geçici dolgunun vücut tarafından emilim süresi de dolgunun içinde kullanılan maddelerin molekül yapısına, vücudun enjekte edilen bölgesine ve vücuda enjekte edilen miktara göre değişkenlik göstermektedir. Hazır – geçici dolgunun genel olarak vücuttan emilerek hacimsel etkisinin yok olma süresi 6 – 12 ay arasında değişmektedir. Hazır – geçici dolguda sıklıkla kullanılan dolgu maddeleri kolajen, hyaluronik asit, poly-L laktik asit ve kalsiyum hidroksiapatittir.

Hazır – geçici dolgunun kullanıcılara sağladığı en büyük avantaj geçici özelliğinin olmasıdır. Dolgu yaptırmak istediğiniz bölgeye gerekli uygulamayı yaptırdıktan sonra beğenmediğiniz taktirde kısa sürede etkisini kaybederek yok olma özelliği vardır. Dolgu yaptırdığınız bölgede beklediğiniz sonucu elde ederseniz dolgu etkisini kaybettikten sonra kalıcı dolgu işlemine başvurabilme seçeneğiniz vardır.

 

Dolgu İşlemi Sonrası Oluşabilecekler

Dolgu yaptırmak isteyen kişilerin merak ettiği konulardan biri de dolgu işlemi sonrasında uygulama yapılan bölgede ne gibi komplikasyonlar meydana geleceğidir. Ankara dolgu işlemi eğer gerekli koşullar altında, doğru malzeme kullanımı ve uzman doktor eşliğinde yapılırsa uygulama yapılan bölgede morarma meydana gelmez. Fakat özellikle yüz ve dudak dolgusu yaptıranlarda 1-2 gün olmak kaydıyla hafif bir şişlik meydana gelebilir. Bunun dışında yüz dolgusu, dudak dolgusu ve diğer dolgu tedavilerinde herhangi bir komplikasyon meydana gelmemektedir.

Start typing and press Enter to search

1
×
merhaba,
Arabic AR English EN Russian RU Turkish TR