Dudak Dolgusu Nedir?

Dudak Dolgusu Nedir?

Yüzdeki en önemli detaylardan biri olan dudaklar, dikkat çekmek için en önemli unsurlardan biridir. Daha dolgun ve daha bakımlı dudaklar, kadınlar için ilk sırada yer almaktadır. Dudak dolgusu da tıpkı Ankara botoks gibi dudak üzerindeki kırışıklıkları ve şekil bozukluğunu gidermek için tercih edilir. Cerrahi bir yöntem olarak görülmemekle beraber kozmetik amaçla yapılan ve sıklıkla tercih edilen bir yöntemdir. Yaşlı bireyler tarafından tercih edildiği kadar günümüzde genç bireyler tarafından da sıklıkla tercih sebebi olmaktadır. Zaman içerisinde, dudaklar yaş almaktan dolayı da şekil olarak bozulur ve çizgilenmeler meydana gelir. Dudak dolgusu, dudaklarda oluşan bu şekil bozukluklarını gidermeye yardımcı olur.

Neden Dudak Dolgusu Yapılır?

Dudak dolgus uygulaması yapılmasının en genel nedeni, dudakta oluşan şekil bozukluklarının düzeltilmesidir. şeklinden ve dolgunluğundan memnun olmamaktır. Ayrıca, dudaklardaki şekil veya dolgunluktan memnun olmayanlar tarafından da tercih edilmektedir.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?

Dudak dolgusu işlemi, korkulduğu gibi bir işlem değildir. Dakikalar içerisinde biten bir süreçtir. Bu dolgu işlemi yapıldıktan kısa süre sonra hasta normal hayatına dönebilir. İşlem sonrasında herhangi bir komplikasyon olma riski de yok denecek kadar azdır. Gerekli kontroller yapıldığı ve önlemler alındığı sürece bu oran oldukça daha az bir düzeye ulaşır. Dudak dolgu işleminde asıl amaç kaybedilen hiyalüronikasiti geri kazandırmaktır. Hiyalüronik asit, cilt için çok önemli bir maddedir. Zaman içerisinde ve yaşlanma sürecinde bu madde vücutta azalmaktadır ve  kaybolmaktadır. Bu maddenin azalması ya da kaybolması da kırışıklık oluşumuna, şekil bozukluğuna sebep olmaktadır.

Dudak dolgusu işleminde de dudak bölgesindeki kırışıklıklar için ve diğer sorunlar için hiyalüronik asit dengesini sağlamak amaçlanır. Bu denge sağlandığı zaman aynı zamanda da dudaklara daha belirgin şekiller verilebilir. Dudak dolgusu sayesinde hem kırışıklık azaltılır hem de daha şekilli ve hacimli dudaklara sahip olunabilir.

Dudak Dolgusu Uygulaması Sonrasında Ne Kadar Sürede İyileşme Sağlanır?

Dudak dolgusu işlem süresi, kişiden kişiye değişmektedir. Ayrıca kullanılan malzemeye göre de değişim göstermektedir. Genellikle ortalama 30 dakika süre içerisinde dudak dolgusu uygulanır. Hasta aynı gün içerisinde evine gidebilir. Dudağın ihtiyacına göre, tek bir seansta da dudak tedavi edilebilir birkaç seansta da tedavi sağlanabilir.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Dudak dolgusu her ne kadar basit bir süreç olsa da alınması gereken önlemler bulunmaktadır. Komplikasyonların meydana gelmemesi için dikkat edilmelidir. İlk olarak dikkat edilmesi gereken en önemli nokta dudak dolgusu yapacak olan doktorun ve yapılacak merkezin güvenilir olması gerekir. Bilinen ve daha önce bu işlemi tecrübe etmiş olması fayda sağlayacaktır. Diğer bir dikkat edilecek nokta, dudak hacminin doğru belirlenmesi gerekir. Olması gereken ve doğal bir görünüm için ideal dudak oranı hesaplanmalıdır. Dudak dolgusu yaptıracak kişinin sigara içmemesi gerekir. Dudak dolgusu yapmadan en az bir hafta önce sigarayı bırakması gerekir. Dudak dolgusu işlemi yapıldıktan sonra giyilen kıyafetin dudak ve çevresine çok fazla değmemesi ve tahriş etmemesi gerekir. Diğer bir ince nokta ise üst dudak ile alt dudak arasında oranın uygun bir ölçüde olmasına dikkat edilmesi gerekir. Dudak dolgusu işlemi hakkında bilgi için Dr. Özgür Koldaş ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Start typing and press Enter to search

1
×
merhaba,
Arabic AR English EN Russian RU Turkish TR