BOTOKS HAKKINDA MERAK EDİLENLER

BOTOKS HAKKINDA MERAK EDİLENLER

 

Botoks Nedir?

Botoks temelinde bir bakteri tarafından üretilmekte olan zehirdir. Fakat modern tıp mucizeleri sayesinde bu zehir kontrol altına alınarak saf bir hale dönüştürülmüş ve zararsız bir hale getirilerek insan sağlığı ve güzellik alanında kullanılmaya başlanmıştır. Etkisini kasları geçici olacak şekilde zayıflatarak göstermektedir.

 

Sağlık Bakanlığı Onayı Var mıdır?

Kırışıklık tedavisinde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylıdır. Ayrıca Amerika’da FDA tarafından 2002 yılında onay verilmiş ve sağlık alanında iyice yaygınlık göstermiştir.

 

Botoks Yüz İfadesinin Kaybolmasına Sebep Olur mu?

Botoks kelimesi genel olarak ifadesiz bakışları, gergin kaşları, yerinden oynamayan dudak ve mimikleri hatırlatır. Fakat botoks uygulaması detaylı incelendiğinde, durumun böyle olmadığı görülmektedir. Yüze yerleşmiş olan derin mimik çizgilerinin botoks uygulaması sonrası görülmemesi nedeni ile böyle bir algı oluşmaktadır. Alanında uzman kişiler tarafından uygulandığında yüzün doğal görünümünde herhangi bir değişiklik olmadan sadece bu kırışıklıkların kaybolması sağlanabilmektedir.

 

Botoksun Uygulama Alanları Nelerdir?

Botoks uygulaması 1987 yılında kozmetik alanında kullanılmaya başlanmıştır. Bu dönemlerde kısıtlı bir alana sahip olan botoks uygulaması 1989 yılından sonra geniş kullanım alanına yayılmıştır.

Botoks günümüzde aşırı terleme, migren tedavisi, kırışıklık tedavisi, yüzde meydana gelen kasılmalar, tik tedavisi, aşırı tükrük üretimi tedavisi, kronik ağrı sendromlarının tedavisi gibi alanlarda kullanılmaktadır. Bu tedavilerin yanı sıra Ankara botoks yüz bölgesinde ki ince kırışıklıkların yok edilmesi, yüzünüze yerleşmiş kötü bir ifadenin yok edilmesi içinde kullanılmaktadır.

 

Botoksun etkisi ne kadar sürer?

Botoks, uygulama gerçekleştirildikten 2-3 gün içerisinde etkisini göstermeye başlar. Maksimum etkisini 1- 4 hafta içerisinde göstermektedir. Ortalama 4-5 ay içerisinde botoks etkisini yitirmeye başlar. 6-8 aydan sonra botoksun oluşturmuş olduğu etki tamamen yok olmaktadır. Bu süreçten sonra kırışıklıkların ve ince çizgilerin tekrar oluşmaması, kasların eski haline geri dönmemesi için ankara botoks uygulamasının tekrar edilmesi gerekmektedir.

 

Botoks Yapıldığında Ne Kadar Sürede İyileşebilirim?

Botoks, doğal bir tedavi yöntemi olduğu için operasyon geçiren kişilerin yaşamlarını etkilemez.

 

Botoks Uygulaması Ağrı Verir mi?

Çok hafif bir batma hissi oluşur. Uygulama sonrası herhangi bir ağrı kalmaz.

 

Botoks Uygulaması Nasıl Yapılır?

Uygulamayı yapacak olan hekim tarafından, en iyi sonucun alınabilmesi için enjeksiyon yapılacak bölge tespit edilir. Uygulama anestezi gerektirmez ancak kişinin hassas bir cildi varsa anestetik bir krem veya buz kompresi uygulanabilir. Ankara botoks, uygulama yapılacak bölgeye çok az dozlarda enjekte edilir.

 

Botoks Uygulamasının Yan Etkisi Var mıdır?

Botoks uygulaması uzman bir hekim tarafından yapıldığı taktirde çok nadiren yan etki görülür. Bu yan etkiler baş ağrısı ve enjeksiyon alanında hafif kızarıklık olarak görülür. Ancak belirtilen bu yan etkiler geçicidir ve uygulama alanı ile sınırlıdır.

Start typing and press Enter to search

1
×
merhaba,
Arabic AR English EN Russian RU Turkish TR