Masseter botoksu (Diş sıkma botoksu)

Bugünkü yazımızı ilginç bir konuya ayırdım. Son dönemde adı diş sıkma botoksu olarak ifade edilen Masseter Botoksu ile ilgili merak ve soruların artması üzerine bu yazıyı kaleme aldım. Umarım diğer yazılarım gibi bu yazım da, sizler için faydalı olacak ve konuya ilişkin aklınızdaki soruların büyük bölümüne yanıt bulabileceksiniz.
Öncelikle şunu belirtmeliyim ki, Masseter Botoksu hem diş sıkma problemi yaşayanlar hem de çene yapısının kare ya da yuvarlak hatlara sahip olmasından rahatsız olan kişilere uygulanır.
Bu da şu anlama gelir ;
– Diş sıkma problemi yaşayanlar için alternatif bir çözüm sağlar,
– Çene yapılarının kare ya da yuvarlak hatlı olmasından dolayı memnuniyetsiz kişiler için ameliyatsız alternatif bir estetik işlemdir.
İlk olarak diş sıkma problemi yaşayanlarla ilgili bilgileri aktarmak istiyorum.
Diş sıkma botoksunda hedeflediğimiz amaç masseter kasını zaman içerisinde kontrollü bir şekilde, belli miktarda zayıflatmak ve eritmektir. Sorun yaşayan kişinin kas volümü, kas gücü ve ihtiyacına göre uygun dozda ankara botoks uygulanır.
Uygulanan botox sayesinde Masseter kasında küçültme yapılırken dikkat ettiğimiz nokta dozun çiğneme, yeme ve içme fonksiyonlarını etkilemeyecek düzeyde olmasıdır. Ankara Masseter Botoksu işleminin ardından ilk hafta süresince çiğneme konusunda kişi hafif bir güçsüzlük hissedilebilir. Fakat bu durum çiğnemeye engel olacak boyutta gerçekleşmez ve genellikle 1 haftanın ardından normale döner.
Şimdi de gelelim işin estetik boyutuna…
Aşırı kare ve yuvarlak yüz şekline sahip kişiler için çene çizgisinin belirsiz olması rahatsız edici boyutta olabilir. Bu kişiler ne kadar kilo verirse versin, yüzleri bu şekilde kalmaya devam eder. Masseter botoksu olarak bilinen basit ve bir nebze de ağrısız bir işlemle çok daha belirgin bir çene çizgisi elde edilebilir.
Konunun uzmanı deneyimli bir doktor tarafından uygun dozlarda uygulandığında kesinlikle güvenli bir işlemdir. Sinirlerin aktivitesini bloke eder, kasları da rahatlatarak etki eder ve sadece kozmetik amaçlı değil, geniş kapsamlı tıbbi prosedürler için de kullanılabilir.
Günümüzde kadınlar, daha yumuşak ve çekici bir görünüme sahip olmak için masseter botoksuna başvuruyor. Masseter botoksu ile çene inceltilip küçültülebilir. Yuvarlak ve kare yüz şekilleri üçgen, oval ya da kalp şekline dönüştürmek için kullanılır. Çene şekli aşırı ince belirsiz olan hastalarda ise tersine bir etki yaratılarak yani masseter kası büyütülerek çenenin daha belirgin bir şekil alması da sağlanabilir.
Biraz önce de bahsettiğim bir noktanın altını çizmek isterim. Masseter botoksu tıpkı diğer estetik uygulamalarda olduğu gibi deneyimli ve uzman bir doktor tarafından yapılmalıdır. Çünkü uygulama bölgesindeki ya da uygulanan dozdaki hatalar, çiğneme ve konuşma fonksyonları için gerekli olan masseter kasında sorun yaratabilir. Yanlış uygulamalar sonucunda konuşma ve çiğneme fonksyonundaki zaafiyet ankara botoks etkisi geçene kadar hastanın hayat kalitesini azaltır.
Konuyla ilgili olarak Masseter Botoksu ile birlikte aynı seansta yüz bölgesine estetik amaçlı botoks yapılıp yapılamayacağına ilişkin sorular da geliyor.
Masseter Botoksu yaptıranlar genellikle aynı seansta kaş arası botoks, alın botoks ve göz çevresi botoks gibi uygulamaları da yaptırabilir.
Cildinize özen göstermeniz temennisiyle yeni yazımda görüşmek üzere…

Start typing and press Enter to search

1
×
merhaba,
Arabic AR English EN Russian RU Turkish TR