Cilt Yaşlanması ve Gençlik Aşısı

Yaşın ilerlemesiyle birlikte cilt kolajen yoğunluğunu kaybetmeye başlar. Özellikle belirli bir yaşın geride kalmasıyla birlikte bu yoğunluğun azalma hızı artar. Aynı zamanda kolajenin yapı taşı olan hyaluronik asit ve yağ dokusu da kaybolmaya başlar. Bu durum ciltte sarkmaların, kırışıklıkların ve derin çizgilerin oluşmaya başlamasıyla kendini belli eder.

Aslında ciltte yaşlanma olarak adlandırılan, cildin hyaluronik asit kaybıdır. Çünkü bu madde derinin genç kalmasında en büyük rolü üstleniyor. Çünkü cildin nemini korumasını sağlıyor ve aynı zamanda kolajen üretimini tetikliyor. Bu sayede cildin sıkı ve canlı bir görünümde olmasını, bu görünümü de korumasını sağlıyor. Bu madde aynı zamanda güçlü bir anti-oksidan. Ciltte bulunan serbest radikallerin zararlı etkilerine karşı cildi adeta koruma kalkanı gibi koruyor. İşte bu nedenle gençlik aşısı olarak da adlandırılıyor.

Gençlik Aşısı Nedir?

Yaşlanma belirtilerinin başlamasıyla beraber kişinin gündemine gelen gençlik aşısı nedir sorusu oluyor. Bu aşı cildin genç kalması için son derece önemli olan hyaluronik asit enjeksiyonudur. Cilde enjekte edilen hyaluronik asit yaşlanmayı geciktirerek daha sağlıklı ve daha parlak bir cilt görünümü elde edilmesini sağlar.

Gençlik Aşısı Hangi Bölgelere Uygulanır?

Yüzdeki bazı bölgeler yaşlanmanın en net gözlemlenebildiği bölgelerdir. Bu nedenle gençlik aşısı nasıl uygulanır şeklindeki sorunun yanıtı, cildin hangi bölgelerinin bu aşıya ihtiyacının olduğuna bağlı olarak değişir. Pek çok bölgeye bu uygulama yapılabiliyor. Hatta birden fazla bölgeye yapılarak cildin yaşlanmaya karşı daha kapsamlı bir koruma altına alınması da sağlanabiliyor.

 • Alın
 • Kaş ortası
 • Göz kenarları
 • Ağız çevresi
 • Yüz
 • Boyun
 • Dekolte bölgesi
 • El üzeri

Gençlik Aşısı Nasıl Uygulanır?

Gençlik aşısı IAL sistemi ile cilde uygulanır. Bu sayede gençlik aşısı yaptıranlar cildinde daha nemli ve daha elastik bir görünüm elde eder. Elbette uygulama esnasında hayvansal olmayan hyaluronik asit kullanılıyor. Bu asit cildin altına son derece ince bir iğne kullanılarak enjekte ediliyor. Yani enjeksiyon şeklinde cildin altına gönderiliyor. Fakat bu yöntemin diğer medikal estetik uygulamalarından belirgin bir farkı var. O da uygulamanın etkisinin fark edilebilmesi için 2 ila 3 ay geçmesinin gerektiğidir. Uygulamanın etkisi ancak bu sürenin sonunda gözlemlenmeye başlanır.

Gençlik Aşısı Hangi Aralıklarla ve Kaç Kez Uygulanır?

Öncelikle bilinmesi gereken husus, medikal estetik uygulamalarının büyük bölümünün kişiden kişiye farklı etkilerde bulunabiliyor olmasıdır. Zira gençlik aşısı faydası da yaşa bağlı olarak farklı düzeyde başarılı olabilir. Eğer kişi 30 ila 35 yaş arasındaysa, cildinin elastikiyet seviyesi henüz bozulmamış demektir. Bu nedenle öncelikli amaç cilde ihtiyacı olan nemi kazandırmak ve aynı zamanda olası cilt kırışıklıklarını önlemek olacağından, 15 günde bir kez olmak şeklinde 2 seans uygulama yeterli olabilir. Ancak gençlik aşısı etkisi devam edebilmesi için3 ya da 6 ayda bir seans tekrarı yapılmasında fayda olacaktır.

35 yaştan daha ileri olan yaşlarda ise yine 15 günde bir defa olmak kaydıyla 2 seans uygulama yapılır. Bu seanslar sona erdikten 30 gün sonra ise cildin hyaluronik asidin kalıcılığının arttırılması gerekir. Aynı zamanda mevcut kırışıklıkların azalması için IAL-SYSTEM ACP uygulaması yapılmalıdır. Cildin ihtiyaçlarına bağlı olarak seans sayısı arttırılabilir ya da seans aralıkları uzatılabilir. Net bir gençlik aşısı süresi belirlemek için öncelikle kişinin cilt analizinin uzman tarafından gerçekleştirilmesi gerekiyor.

Gençlik Aşısının Herhangi Bir Yan Etkisi Var mı?

Gençlik aşısı uygulaması son derece güvenilir bir işlemdir. Etkisi ve güvenilirliği daha önce test edilerek onaylanmış bir uygulama olması, çok sayıda kişinin uygulamanın etkilerinden faydalanma noktasında endişe yaşamasını da engelliyor. Ancak elbette tüm medikal estetik uygulamalarında olduğu gibi gençlik aşısı yan etkileri de mevcut. Bu etkiler kişinin cilt durumuna bağlı olarak değişebilir ya da çok daha hafif şekilde ortaya çıkabilir.

 • Enjeksiyon yapılan bölgede çok hafif derecede morluklar oluşabilir. Bu morluklar 2 ila 3 gün içerisinde ortadan kaybolur.
 • Çok ender durumlarda alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabiliyor.
 • Hamile olanlar, hamilelik şüphesi olanlar ya da Warfarin kullananlar maalesef bu işlemi yaptıramaz.
 • Aspirin ya da benzeri kan sulandırıcı ilaç kullananlar, uygulamadan 3 gün önce ilaç alımını kesmelidir.
 • Cilde enjekte edilen hyaluronik asidin erken absorbsyonunu önlemek adına sauna ya da hamam gibi sıcak ortamlara girilmemelidir.

Dr. Özgür Koldaş'a Sorun