PRP

PRP Nedir?

Kandaki trombosit yönünden zenginleştirilmiş olan plazma uygulaması kısaca PRP olarak adlandırılır. “Platelet rich plasma” yani “trombosit yönünden zenginleştirilmiş plazma” anlamına gelen ifadenin kısaltılmış şeklidir.

PRP Uygulaması Nasıl Yapılır?

Kişiden az miktarda kan alınır ve bu kan özel bir işlemden geçirilir. İşlem esnasında kan bileşenlerine ayrıştırılır. Platelet yönünden zenginleştirilmiş olan plazma elde edilir ve kişiye yeniden enjeksiyon yöntemi ile verilir. Genellikle gençleşme amaçlı olarak yapılan prp uygulaması çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde de kullanılabiliyor. Örneğin kalp ameliyatlarında sıklıkla yapılan bir uygulama. Çünkü enfeksiyon riskinin azaltılmasını sağlıyor. Aynı zamanda tenisçi dirseği ya da tendon gibi farklı rahatsızlıkların tedavi aşamasında da uygulanıyor ve bu sayede iyileşme süresinin hızlanması amaçlanıyor.

PRP Faydası Nedir?

Çok sayıda kişi için önemli bir kan değeri olan trombositi kandan ayrıştırmak gerektiğinde prp tedavisi tercih edilebilir. Çünkü özel bir işlemden geçirilerek ayrıştırılan ve yeniden vücuda enjekte edilen plazma kök hücreleri uyarıyor. Bu uyarı vücudun yenilenmesi ve iyileşmesi için son derece önemli olan kök hücreleri aktif hale getirir. Dokuların yenilenme sürecinin başlamasını sağlayarak hastalıkların tahrip ettiği dokuların onarımı vücut tarafından gerçekleştirilir. Bir anlamda PRP iyileşme amaçlı uygulanan tedaviye destek olan bir uygulamadır.

PRP Uygulamasında Amaç Nedir?

Kanın pıhtılaşmasını sağlayan ve vücuttaki tüm hasar görmüş damarların, dokuların onarımını gerçekleştiren, büyüme faktörlerini içerisinde barındıran kandaki trombosit hücreleridir. Herhangi bir dokuda meydana gelen hasar, trombosit hücreleri sayesinde onarılabilir. İşte bu noktada devreye PRP giriyor. PRP uygulaması ile hasarın meydana geldiği hedef bölgeye ya da hedef dokuya daha fazla plateler (trombosit) gönderiliyor. Bu da kan dolaşımı ile sağlanarak trombosit içerisinde bulunan büyüme faktörlerine ulaşmak amaçlanıyor. Çok amaçlı olarak gerçekleştirilebilen prp saç ile ilgili problemlerde de uygulanabilir. Ayrıca prp cilt sorunlarının tedavisinde sıklıkla uygulanır. Bununla beraber prp diz hasarlarının onarımı gibi vücudun pek çok doku hasarını iyileştirmede tercih edilebilen, başarılı bir sonuç elde edilen uygulamadır.

PRP uygulaması ne kadar sürer?

PRP uygulaması tüm hazırlık aşamasının uzmanlar tarafından tamamlanmasının ardından yaklaşık olarak 30 dakika süren bir işlem.

PRP ile Cilt Yenileme Sadece Enjeksiyon ile mi Yapılır?

Cilt yenileme ya da cilt onarımı için gerçekleştirilen PRP enjeksiyonun yanı sıra maske yöntemi ya da krem yöntemi ile de uygulanabilir. Cildin durumuna ve amaca bağlı olarak enjeksiyon metodu da tercih edilebilir.

PRP ile Cilt Yenileme Hangi Durumlarda Uygulanabilir?

  • Estetik müdahale amaçlı olan tüm uygulamalarda
  • Yüz, boyun, dekolte bölgesi, eller, kollar, bacak içleri onarımında
  • Derinin yapılanmasını sağlamak amacıyla gerçekleştirilen uygulamalarda
  • Uzun süre ultraviyole ışınlarına maruz kalma neticesinde oluşan cilt kırışıklıklarının düzeltilmesinde
  • Cilde esneklik ve parlaklık kazandırılmak istendiğinde
  • Yara, çatlak gibi iyileşmesi uzun süren deri problemlerinin kontrolünü sağlamak gerektiğinde
  • Saç dökülmesi tedavisinde

Start typing and press Enter to search

1
×
merhaba,